Yapay zekanın kontolü kaybetmesinden korkuluyor! ’10 yıl içinde çok şey değişecek’

“Sistemin kapatılabilmesi için bir geçersiz kılmaya, bir arka kapıya, bir yola ihtiyacınız var.”

Şirketin Cambridge, İngiltere’deki merkezinden Bloomberg’e geniş kapsamlı bir röportaj veren Haas, makineler hakkında bir iki şey biliyor. Onun tahminine göre, dünya nüfusunun %70’i bir şekilde Arm tarafından tasarlanmış ürünlere dokunuyor.

“ÖNÜMÜZDEKİ 5 İLA ON YIL İÇİNDE HER ŞEYİ DEĞİŞTİRECEK”

Bu yıl şirketin 54,5 milyar dolarlık ilk halka arzını yöneten Haas, “Bence yaptığımız her şeyde ve nasıl çalıştığımız, yaşadığımız, oynadığımızın her alanında kendine bir yol bulacak. Önümüzdeki beş ila on yıl içinde her şeyi değiştirecek.” dedi.

Geçen yıl Şubat ayında CEO olan Haas, teknolojisini kişisel bilgisayarlar, sunucular ve elektrikli araçlar gibi alanlara taşıyarak Arm’ın daralan akıllı telefon sektörüne olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. Şirket ayrıca telefon müşterilerine daha eksiksiz tasarımlar sunarak satılan cihaz başına daha fazla gelir elde etmeyi hedefliyor.

Arm’ın yapay zekanın geleceğinde merkezi bir rol oynayıp oynamayacağını göreceğiz. Şimdiye kadar bu patlamadan en çok yararlanan şirket, yatırımcıların sektörün geleceğine ilişkin beklentileri nedeniyle hisseleri bu yıl %200’den fazla yükselen Nvidia Corp. oldu.

Mali İşler Müdürü Jason Child’ın Eylül ayında yaptığı bir video sunumuna göre Arm, gelir fırsatının 2025 yılına kadar 28 milyar dolara çıkacağını ve şu andan itibaren yılda %17 oranında büyüyeceğini düşünüyor.

Haas ayrıca, sistemlerin merkezi bir bulut yerine ev veya ofisteki cihazlardan çalıştığı uç bilişim olarak adlandırılan alana da hakim olmaya odaklanmış durumda.

Haas, şirketin enerji tasarruflu tasarımlardaki liderliğine dikkat çekerek, “Bu uç cihazlar giderek daha akıllı hale geldikçe ve bu cebe daha fazla teknoloji dolduruldukça, bu Arm için çok iyi bir yer” dedi.

Şirket Çin pazarındaki değişikliklere uyum sağlarken, Haas daha acil bir endişenin özellikle İngiltere’de yeteneklere erişim olduğunu söyledi.

Britanya, şirketin geleceğinde merkezi bir rol oynamaya devam ediyor, ancak politikacılar teknoloji şirketlerinin kadrolarını denizaşırı yeteneklerle destekleme ihtiyacını gözden kaçırmamalı, dedi.

Haas, “Biz burada doğduk, burada kalmaya niyetliyiz, Lütfen dünya çapında yetenekleri çekmemizi ve mühendislerin gelip Arm için çalışmasını kolaylaştırın.” diye ekledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx