Uluslararası Engelsiz Müzik Festivali CSO Tarihi Salon’daki konserle sona erdi

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi‘nce düzenlenen Uluslararası Engelsiz Müzik Festivali, CSO Tarihi Salon’daki kapanış konseri ile sona erdi.

British Council “Yaratıcı İşbirlikleri” hibe programı kapsamında gerçekleştirilen festivale yurt içinden ve yurt dışından özel gereksinimli müzisyenler katıldı.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden, Engelsiz Müzik Festivalinin ilkini gerçekleştirdiklerini, bundan sonraki yıllarda paydaşlarıyla gençlere daha iyi temas etmeyi dilediklerini söyledi.

Özel gereksinimli çocuklarla müziği paylaşmak için çalıştıklarını belirten Özden, şunları söyledi:

“Özel çocuklar için müzik hayattaki en estetik olgulardan biri. Bu anlamda bu festivalin önemli bir yeri var. Alanında ilk olarak yapılıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden Londra’dan, Fransa’dan misafirlerimiz var. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen çocuklarımız var. Sanatın, müziğin birleştirici gücünü hissettiriyoruz. Özel gereksinimli çocuklarımızı sanatla bir araya getiriyoruz. Onların gözlerindeki ışıltıyı görmek de aslında bu işin ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatıyor.”

KLASİK ESERLERDEN TÜRK MÜZİĞİNE

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Oda Orkestrasının solistlere eşlik ettiği konserin yönetimini şef Naci Özgüç üstlendi.

Aşık Veysel’e atfedilen konserde, solistler piyanoda Buğra Çankır, Koral Erdeniz, kanunda Burak Berk Boyar, perküsyonda Durul Turan ve Ahmet Mert Yalçın, akordiyonda Çağrıhan Atyıldız, tenor Recep Ege Altıncıoğlu, soprano Çağla Kıcır, vokalde Şevval Koç eser seslendirdi.

İngiltere’den konuk olarak gelen piyanist Oluwademilade Ayomide Asani Adeagbo de iki eser çaldı.

Konserde, Bach’tan Mozart’a, Beethoven’dan Handel’e klasik müziğin seçkin örneklerinin yanı sıra Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım”, Özdemir Erdoğan’ın “Pervane”, Münir Nurettin Selçuk’un “Kalamış”, Necip Celal Andel’in “Mazi Kalbimde Bir Yaradır” eserleri de seyirciye sunuldu.

Selmi Andak’ın “Hayat Sevince Güzel” eserini solistler ve anne babaları sahnede birlikte seslendirdi.

Konsere, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Gülcü ve müzikseverler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir