TCMB: Enerji ve gıda fiyatları enflasyonda belirleyici oldu

Merkez Bankası (TCMB) aralık ayı ‘Aylık Fiyat Gelişmeleri’ raporunu yayınladı. TÜİK verilerine göre tüketici enflasyonu (TÜFE) aralık ayında aylık yüzde 2,93, yıllık yüzde 64,77 puan artmıştı. TCMB raporunda, “Enflasyon 2023 yılını  Enflasyon Raporu’nda sunulan tahminin orta noktasının altında tamamlamıştır” dedi.

Raporda öne çıkan noktalar şöyle:

Rapora göre, yıllık enflasyon temel mal ve hizmet gruplarında sınırlı yükselirken, enerji ve gıda gruplarındaki artış daha belirgin oldu.

Bedelsiz doğal gaz kullanım sınırının aşılmasının etkisi aylık tüketici enflasyonuna etkisi 0,29 puan olurken, akaryakıt fiyatlarında gerçekleşen düşüş enerji grubu fiyat artışını sınırladı.

“Enflasyonunun yarısı gıdadan”

Sebze ve kırmızı et fiyatlarında gözlenen yüksek artışların belirgin etkisiyle, aylık tüketici enflasyonunun yaklaşık yarısı gıda grubundan geldi.

Temel mal grubu aylık fiyat artışı bir önceki aya kıyasla bir miktar güçlenirken, beyaz eşya fiyatları dayanıklı mal alt grubunu, ilaç fiyatları ise diğer temel mal alt grubunu sürükleyen kalemler oldu.

Beklenen ücret artışlarının, dayanıklı mal fiyatlarında gözlenen
yükselişte etkili olduğu değerlendirildi.

Hizmet grubunda ise aylık fiyat artışı yavaşladı.

Aylık kira enflasyonundaki zayıflama eğilimi devam ederken, akaryakıt fiyatlarındaki gelişmelerle uyumlu olarak ulaştırma hizmetleri fiyatları geriledi.

Aralık ayında üretici fiyatları aylık artışı enerji grubu kaynaklı olarak yavaşlarken yıllık üretici enflasyonu düşük bazın da etkisiyle yükseldi.

Enflasyonun ana eğilimi, tüm göstergelerle birlikte değerlendirildiğinde, bir önceki aya kıyasla görece yatay bir seyir izleyerek, Enflasyon Raporu’nda öngörülenden daha ılımlı bir görünüme işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx