Sanayi ve Teknoloji Bakanından Dikkat Çeken Açıklamalar: Togg, Uzay Yolculuğu, Yapay Zeka ve Teknofest

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır katıldığı bir programda Türkiye’nin uzay yolculuğu, yapay zeka, yerli otomobil projesi Togg ve Teknofest hakkında önemli bilgiler verdi. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Adem Metan’ın “Peki Sonra” programına katılarak Türkiye’nin teknoloji ve savunma sanayisi alanlarında kaydettiği ilerlemelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kacır programda Türkiye’nin savunma sanayisindeki gelişmeleri ve dünya çapında rekabet edebilir seviyeye ulaşmasını vurguladı.

Ayrıca Kacır Türkiye’nin uzay çalışmalarına da değinerek 2023 itibarıyla ülkenin uydu geliştirme konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını ve önümüzdeki sene ilk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın uzaya gönderileceğini açıkladı.

Milli Uzay Programı kapsamında önümüzdeki 10 ila 30 yıl içinde Türkiye’nin birçok sektörde katma değerli işler yapmasını beklediğini ifade etti.

Bakan Kacır, Türkiye’nin otomotiv sektöründeki yerli ve milli marka Togg hakkında da konuşarak Togg’un bir siyasi proje olmadığını, tüm Türkiye’ye hitap eden bir marka olduğunu ve ülkenin tüm kesimlerinin bu tür milli projeleri sahiplenmesi gerektiğini vurguladı.

Kacır ayrıca 2018’de başlayan ve her yıl düzenlenen bir havacılık, uzay ve teknoloji festivali olarak bilinen Teknofest’in doğuşuna da değindi.

Teknofest, Türkiye’deki milli teknolojilerin gelişimine odaklanıyor ve teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler ile çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Son olarak yapay zeka konusuna da değinen Kacır, tüm insanlığın yapay zekanın gelişimi konusunda daha fazla düşünmesi gerektiğini belirtti.

Siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda buluşalım. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx