Prigojin’in uçağı düştü, 10 kişi öldü: ’30 saniye öncesine kadar sorun yoktu’

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin’in de yolcu listesinde olduğu belirtilen uçak 23 Ağustos Çarşamba günü başkent Moskova yakınlarında düştü. Rusya ve Wagner’e yakın Telegram kanallarından yapılan açıklamalarda, Prigojin’in de uçakta olduğu ve ölen 10 kişiden biri olduğu ifade edildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, haziran ayında 24 saatlik bir ‘silahlı isyan’ girişiminde bulunan ve beraberindeki Wagner askeri konvoyla birlikte önce Rostov’a, ardından Moskova’ya yürüyen Prigojin’in öldüğü haberleriyle ilgili Kremlin’den ya da Rusya Savunma Bakanlığı’ndan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan, Uluslararası Havacılık HQ internet sitesinin paylaştığı bilgilere göre, dün düşen “Brazilian Embraer Legacy 600” model uçağın 20 yılı aşkın hizmet süresi boyunca sadece bir kazası kayıtlara geçmişti ve bu kaza herhangi bir mekanik arızadan kaynaklanmıyordu.

‘PUTİN ASLA UNUTMAZ VE ASLA AFFETMEZ’

Brezilya merkezli uçak ve havacılık şirketi Embraer, Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlara uyduğunu ve bu bağlamda 2019 yılından bu yana uçaklara bakım hizmeti sağlamadığını açıkladı. Uçuş takip verileri de uçağın düştüğü andan 30 saniye öncesine kadar bir soruna işaret eden herhangi bir emareye rastlanmadığını ortaya koydu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eski konuşma yazarı ve şimdiki muhalifi Abbas Gallyamov, henüz buna işaret eden herhangi bir kanıt olmamakla birlikte bir sonraki devlet başkanlığı seçiminde aday olması beklenen Rusya Devlet Başkanı Putin’in dünkü ‘kaza’nın arkasında olduğunu iddia etti. Gallyamov, “Artık, müesses nizam Putin’e karşı gelmenin mümkün olmadığına ikna oldu. Putin, intikam alacak kadar ehil ve güçlü” dedi.

İş insanı Bill Browder da bu görüşe benzer bir düşünceyi dile getirerek, “Putin asla affetmez ve asla unutmaz. Prigojin’in tasasızca dolanıp durması, Putin’in küçük düşürülmüş bir zavallı gibi görünmesine sebep olmuştu. Bu, otoritesini sağlamlaştıracak” diye konuştu.

‘PRİGOJİN’LE BAĞLANTILI İKNCİ BİR UÇAK MOSKOVA’YA İNDİ’

Öte yandan, “Flightradar24” çevrimiçi takip platformunun verilerine göre, “RA-02795” numarasıyla kayıtlı olan ve Yevgeniy Prigojin’in de içinde olduğu ifade edilen uçak, dün yerel saatle 18.11’de radardan çıktı. Sosyal medyada paylaşılan ve doğruluğu teyit edilememiş bir video da özel jete benzer bir uçağın düştüğünü gösterdi. Doğruluğu teyit edilememiş bir başka videoda ise uçağın yerde yanarken olan görüntülerini gösteriyordu. Rusya haber ajansları arama-kurtarma ekiplerinin olay yerinde 10 cesede ulaştığını aktardı.

Fakat uçak düştükten sonra, Prigojin’le bağlantılı olduğu söylenen ve St. Petersburg’a gidiyor gibi görünen ikinci bir özel jet, yönünü yeniden başkent Moskova’ya çevirdi, ardından da iniş yaptı. Bu ikinci uçağın varlığı ise Prigojin’in bu uçakta olup olmadığıyla ilgili spekülasyona sebep oldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx