New York emniyetine Giresunlu müdür

ABD’deki New York Polis Departmanı’nda (NYPD) görevli İdris Güven, 3’üncü sınıf emniyet müdürü rütbesine getirilerek NYPD’de şimdiye kadar bu rütbeye getirilen ilk Türkiyeli polis memuru oldu. Askeri rütbe sisteminin kullanıldığı NYPD’deki Polis Akademisi’nde terfi töreni yapıldı. 19 yıldır teşkilat içinde değişik alan ve mertebelerde görev yapan Güven, NYPD’de, Türkiye’deki polis teşkilatı sisteminde 3’üncü sınıf emniyet müdürü pozisyonuna denk gelen yarbay (Deputy inspector) rütbesine getirildi.

Törenden sonra AA’ya konuşan Güven, 1978 İstanbul doğumlu olduğunu, 13 yaşından beri ABD’de yaşadığı anlatarak, “Bugün özel bir tören için buradayız. NYPD’nin yaklaşık 180 yıllık tarihinde ilk defa (bir Türk olarak) 3’üncü sınıf emniyet müdürü rütbesine yükseldim” dedi.

‘ÇÜNKÜ BİZ DE ARTIK BURADA VARIZ’

İdris Güven, ailesi ile kendileri ve Türk toplumu adına mutlu bir gün yaşadıklarını belirterek, “Çünkü biz de burada artık varız. Benim gibi Türkiye’den gelip, çocukluğunu Türkiye’de geçirmiş bir insanın Amerika’da bu rütbeye ulaşmış olması da iki ülke ilişkilerinin ne kadar sıcak olduğunun göstergesidir” ifadelerini kullandı. Şu an NYPD’nin Cezai Soruşturma Bürosu’ndaki üst düzey emniyet müdürlerinden biri olduğunu belirten Güven, NYPD’de görev alan Türkiye kökenli yeni polislere de başarılar diledi.

‘HEMŞEHRİMİZ BİR BAŞARIYA DAHA İMZA ATTI’

Öte yandan, Giresun yerel basına yansıyan haberlerde Giresunlu İdris Güven’in ABD’de 3’üncü Sınıf Emniyet Müdürü olduğu aktarıldı. Giresun Işık Gazetesi, Güven’in atamasını “New York Polis Departmanı’nda (NYPD) görevli Giresun’un Çamoluk ilçesinden hemşehrimiz İdris Güven, teşkilatın askeri rütbe sistemi kapsamında yapılan Polis Akademisi’ndeki terfi töreninde önemli bir başarıya daha imza attı” sözleriyle duyurdu.

NYPD’de Türkiye’deki polis sisteminden farklı olarak ABD’deki askeri rütbe sistemi kullanılıyor. Buna göre Güven, bu rütbe ile yaklaşık 36 bin kişinin bulunduğu NYPD içindeki polislerin yüzde 99,5’inden daha yüksek düzeydeki rütbe diliminde yer alıyor.

2018’de Türkiye’de 4’üncü sınıf emniyet müdürü pozisyonuna denk gelen ‘kaptan’ rütbesi alan ilk Türkiye vatandaşı olan Güven, terfi ettiği yeni rütbesi ile de şu an NYPD içinde en yüksek rütbeye ulaşan Türkiyeli polis konumunda bulunuyor. NYPD’de değişik kademelerde 200’den fazla Türkiyeli polis görev yapıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx