Fahiş Fiyatlı Ev Kiraları ve Deprem Korkusu Nedeniyle İnsanlar İstanbul’dan Kaçmaya Başladı!

Türkiye’nin birçok yerinde yaşam pahalılığı oldukça yüksek ancak İstanbul’un çilesi bitmiyor. Asgari ücretle geçinmek imkansız, vatandaş fahiş kiralarla oturdukları evlerden şikayetçi, tüm bunların üstüne bir de deprem endişesi eklenince İstanbul’dan göç başladı. Üstelik temmuz ayında firmaların asgari ücret beklentisi de belli oldu, bakın neler söylediler…

Kaynak: https://www.patronlardunyasi.com/habe…

Türkiye’nin en yoğun nüfuslu illerinden biri olan İstanbul için bir süredir vatandaşın umutları tükenmişti.

İstanbul’da yaşayan birçok insanı trafikten ya da kalabalıktan şikayetçi görmeye alışmıştık ancak bu sefer başka.

Vatandaş İstanbul’da oturduğu evin kirasının fahiş rakamlara ulaşmasından ve artan yaşam maliyetinden yaka silkmeye başladı.

İBB Bölgesel İstihdam Ofisi’nin araştırmasına göre, artan yaşam maliyetleri, fahiş kiralar ve deprem korkusu, işgücünün İstanbul’dan göçünü tetikledi. Aynı zamanda araştırmada kentteki 317 firmada asgari ücretteki artışın istihdama etkisi araştırıldı ve 2023 Temmuz ayı asgari ücret beklentileri ortaya çıktı.

Asgari ücretteki artışın nitelikli işgücü bulunmasında zorluklara neden olduğu ortaya çıktı.

  • Araştırma kapsamında “Tüm sektörlerde hemen her firma, aradığı vasıflara sahip nitelikli işgücü bulmakta zorlanıyor. Firmalar üretim, satış ve idari süreçlerinde meslekli, nitelikli, uzman ve deneyimli-kıdemli personel bulmakta sıkıntı çekiyor” diye belirtildi.

  • Araştırmaya göre bazı firmalarda mavi yakalılar ile beyaz yakalılar arasında ücret hiyerarşisi daralınca; beyaz yakalılarda motivasyon, verim ve performans düşüklüğü ile işten ayrılmalar yaşandığı saptandı.

  • İstanbul’da neredeyse tüm sektörlerde firmalar üretim, satış ve idari süreçlerinde meslekli, nitelikli, uzman ve deneyimli-kıdemli personel bulmakta sıkıntı çektiği aktarıldı.

Firmaların temmuz ayında belirlenecek asgari ücret beklentisi 11 bin TL civarında oldu. İş arayanlar ise asgari ücreti yetersiz buluyor.

Asgari ücret artışının bazı sektörlerde konaklama-yiyecek, tekstil ve imalat sektöründe ve özellikle küçük ve orta boy işletmelerde kayıt dışı çalışmayı arttırdığı belirtilirken; Firmalar, iş arayanların artan asgari ücreti yetersiz gördüklerini ve daha yüksek ücret talebinde bulunduklarını da açıkladı.

Firmalar diğer illerle karşılaştırıldığında İstanbul’da eleman bulmakta daha fazla zorluk yaşıyor. İstanbul’da çalışan vatandaşlar ise ellerindeki imkana göre şehir dışına tayinlerini istiyor.

imalat ve lojistik sektöründe firmaların, İstanbul’a komşu illere faaliyetlerini taşımalarının duruma çözüm olabileceği aktarılıyor ancak kentteki firmalar gelecek 6 ayda istihdamını arttırmayı planlıyor. Ne yazık ki aradıkları nitelikte işgücünü bulmakta sıkıntı yaşıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir