AKP’li patronun şirketine üç yılda 632 milyonluk iş

AKP’li belediyeler ve kamu kurumlarının ihaleleri AKP’li isimler arasında pay edilmeye devam ediyor. Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre bunun son örneği de Sakarya’da yaşandı. Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, ‘3 Kısım Bina İkmal Yapım İşi’ işi için 21 Ağustos’ta ihaleye çıktı. Söz konusu ihale, rekabete imkân sağlayan açık usül yerine, pazarlık usülüyle yapıldı.

43 milyon 400 bin TL’lik ihaleyi Adagrup İnşaat Taahhüt Petrol Ürünleri Turizm ve Otomotiv Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi aldı. Şirketin ortaklarından Ömer Faruk Kara 2003-2009 yıllarında AKP Sakarya İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Şirket AKP’li Sakarya Belediyesi, Sağlık Bakanlığı, Adapazarı Belediyesi başta olmak üzere birçok devlet kurumundan 31 kamu ihalesi aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli ise 288 milyon 904 bin 392 TL tutarında.

1 GÜNDE 2 İHALE VERİLDİ
Bir ihale haberi de Diyarbakır’dan geldi. AKP Diyarbakır il yönetiminde önceki yıllarda yönetici olarak görev yapan Mehmet Cihat Tutşi, 27 milyon 829 bin 996 TL’lik ‘Osmaniye Kalecik Barajı Deprem Hasarı Rehabilitasyonu’ ve 17 milyon 601 bin 400 TL’lik ‘Hatay Kurtlusoğuksu ve Demrek Göletleri Deprem Hasarları Rehabilitasyonu’ işi ihalesini aldı.

Söz konusu şirketin bir günde deprem bölgesinden iki ihale alması ise dikkatlerden kaçmadı. Söz konusu şirket kamudan aldığı ihaleler ile dikkat çekiyor. Hanazay İnşaat şirketi bugüne kadar birçok kamu ihalesi aldı. Şirketin son 3 yılda aldığı kamu ihalelerinin toplam bedeli ise ise 632 milyon 774 bin 403 TL tutarında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx