ABD’de Cumhuriyetçilerin bütçe tasarısı Temsilciler Meclisi’nden geçemedi

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi McCarthy’nin Meclis gündemine getirdiği ve federal hükümete ekim sonuna kadar geçici finansman sağlanmasını öngören bütçe tasarısı için oylama yapıldı.

Cumhuriyetçilerin öncelikleri olan harcamaların kısılması ve sınır güvenliğinin sağlanması gibi konuları içeren bütçe tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde 198’e karşı 232 oyla reddedildi.

Söz konusu bütçe tasarısına Demokratların yanı sıra 20’den fazla muhafazakar Cumhuriyetçi de karşı çıktı.

McCarthy, oylamanın ardından yaptığı açıklamada “Bu henüz son değil, başka fikirlerim var.” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi ve Senato “kapanmayı” önlemek için farklı yollar izliyor

Tasarının, Cumhuriyetçilerin hakimiyetindeki Temsilciler Meclisi’nden geçse bile Demokratların çoğunlukta olduğu Senato’dan geçme şansı bulunmuyordu.

Öte yandan, Demokratların kontrolündeki Senato da hükümete 17 Kasım’a kadar finansman sağlayacak geçici bütçe tasarısını gündemine aldı.

ABD’de 30 Eylül gece yarısı sona erecek 2023 mali yılının bitimine çok az bir süre kalırken, Temsilciler Meclisi ve Senato’nun hükümete sağlanacak finansman için farklı yollar izlemesi, hükümet operasyonlarının bütçe yetersizliği nedeniyle durma olasılığını artırdı.

Muhafazakar Cumhuriyetçilerin taleplerinde taviz vermeyen tutumları, ABD’de yarın gece yarısından sonra hükümetin kapanmasının “kaçınılmaz hale geldiği” yorumlarına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx