Zaho bombardımanı Van’da protesto edildi

VAN – Irak’ta Kürdistan Bölgesel İdaresi sonlarında bulunan Zaho’da (Zaxo) turistik bölgeye yapılan bombardımanda 9 kişi hayatını kaybetti. Olayın akabinde HDP Van Vilayet Örgütü, Sanat sokağında yaptığı basın açıklamasıyla saldırıyı kınadı.

Polisin ağır tedbir aldığı sokakta yapılan açıklamada HDP Erciş İlçe Eş Lideri avukat Bayram Çiçek, “Zaho’da Roboski gibisi bir katliam daha yaşandı” dedi.

Çiçek şöyle konuştu: “Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve halkımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bilindiği üzere daha evvel de birebir sistemlerle Şengal, Mahmur üzere yerleşim bölgelerinde siviller katledilmişti. En son 26 Mayıs’ta Bamernê’ye yönelik atakta 2’si çocuk 3 kişi ömrünü yitirmişti.
2015’ten bugüne Mahmur ve Şengal başta olmak üzere bölgenin birçok kentine yönelik gerçekleştirilen hava hücumlarında, çocuk ve bayanların da ortalarında bulunduğu en az 112 kişi hayatını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Sivil yerleşim alanlarını bombalamak insanlık ve savaş hatasıdır. Milletlerarası mukavelelere taraf olan ve imzası bulunan ülkeler bu mukavelelere uymakla mükelleftirler. Milletlerarası mukavelelerle teminat altına alınan ‘her halkın kendi mukadderatını tayin etme hakkı’nın çıkar hesaplarıyla ve savaş siyasetleriyle engellenmesi savaş iklimin bu yoğunlukla sürmesinin sebebidir.
Tarihe ikinci Roboski katliamı olarak geçecek olan bu katliamın gerçekleşmesinde hissesi olanlar siyasi ve tüzel olarak sorumludur. Bu katliam tıpkı vakitte diğer bir ülkenin egemenlik alanına da taarruz manasına gelmektedir.
Failler ve karar vericiler kesinlikle yargılanmalı, hukukun ve insanlığın gereği yerine getirilmelidir. Savaşa hayır barış çabucak artık.”

ORHAN: KDP DE SORUMLU

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan da Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Savaşla tahlil olmaz. Diyalogla müzakere ile tahlil yapılmalı. Türkiye devletinin ve bilhassa AKP-MHP iktidarının da Kürt halkına yönelik Rojava ve Başur’daki bu operasyonlara bir evvel son vermesi gerektiğini söyledik. Önümüzde bir seçim var. İktidar gitgide kan kaybetmektedir. Yeniden kendini ayakta tutmanın tek yolunun savaş olduğunu ve savaştan beslenerek yıllardır iktidarını koruduğunu Türkiye halkları çok âlâ gördü. Bilhassa son yıllarda Irak Kürdistan Bölgesel İdaresi’nde olan KDP ile AKP iktidarının siyasi münasebetleri, rant bağlantıları, ticari bağlantıları halkın bu formda katledilmesinin yolunu açıyor. Bu zati KDP’nin kendi halkına yönelik, Kürt halkına yönelik, ihanetle muadil tavrından kaynaklanıyor. Yani KDP, AKP iktidarı ile iş birliği ile bu olayların önünü açan bir durumda yer alıyor. Bunun tek tahlili halkların bir ortaya gelerek bu savaşlara dur demesidir.”

Zaho’da dün yaşanan bombardımanın akabinde Kürdistan Bölgesi yetkilileri taarruzun Türkiye tarafından yapıldığını açıklamış, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise TSK tarafından bu türlü bir taarruz yapılmadığını söylemişti. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.