Yeni pik uyarısı: Hadiseler 1 haftada yüzde 143 arttı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, hadise artışına karşın ‘müsterih olun’ telkininde bulunurken bir haftada resmi datalara nazaran Türkiye’de hadiseler yüzde 143 arttı. 13-19 Haziran haftasında 10 bin 954 olan hadise sayısı 20-26 Haziran haftasında 26 bin 635’e çıktı.

Evrensel’e konuşan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, ‘müsterih olun’ telkini yerine bilgilerin tahlili yapılarak o datalarla alınması gereken tedbirlerin planlanması gerektiğine işaret etti.

Ancak şu anda Türkiye’de data tespiti ve salgın tahlili yapacak bir planlama olmadığını belirten Şenol “Ayrıca aşılamamız durmuş durumda. Aşıların olanlar için de aşılamanın tesiri geçiyor. Rusya’da, Almanya’da Kovid-19 nedeniyle vefatlar yüksek seyrediyor. ABD’de hadiselerin yüzde 60’ı çocuk” dedi.

‘TEST SAYISI AZALSA DA TESTLERİN YÜZDE 11’İ POZİTİF’

“Nereden bakarsanız bakın hem Türkiye’de hem de dünyada bir hadise artışı var” tabirlerini kullanan Şenol, Türkiye’de test sayısı düşse de kendi hastanelerinde yapılan testlerin yüzde 11’inin olumlu çıktığını belirterek “Maalesef olay artışına neden olan Omikron’un BA5 varyantı bağışıklıktan da kaçıyor. Münasebetiyle biz bunun önümüzdeki haftalarda bayram ve hac ziyaretleriyle daha da artacağını ve temmuzun 3. haftasında yeni bir pik daha yaşayabileceğimizi ön görüyoruz” dedi.

‘KALABALIK YERLERDE MASKE TAKILMALI’

Şenol, artan olaylara karşı alınması gereken tedbirleri ise şu biçimde sıraladı: “Aşıların 3 ve 4. dozları tamamlanmalı. 5-11 yaş kümesi aşılanmalı. Toplu taşıma, kapalı ve kalabalık yerlerde maske takılmalı. Fakat hem piyasada kâfi maske yok hem de beşerler yoksulluk nedeniyle bir maskeyi günlerce takmak zorunda kalıyor. Ben bunu başkentteki hastanemde görüyorum, daha fakir bölgelerde durum nedir siz düşünün.”

DSÖ’DEN İHTAR: SALGIN BİTMEDİ

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), kovid-19 olaylarının 110 ülkede artış gösterdiğine dikkati çekerek, salgının bitmediği ihtarında bulundu. DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19’un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede hadise artışlarını tetiklediğini belirterek “Küresel olay artışlarında yüzde 20 yükselme var. DSÖ’nün 3 bölgesinde mevt oranları arttı” sözlerini kullanarak virüsle uğraşta ilerleme kat ettik ancak salgın şimdi bitmedi ikazını yaptı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.