UAEA, Rusya’ya karşı karar aldı

Avusturya’nın başşehri Viyana’da hafta başında başlayan Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) İdare Şurası toplantısında, Ukrayna’daki nükleer güvenliği tehlikeye attığı gerekçesiyle Rusya’ya karşı karar alındı.

Yönetim Şurasında kabul edilen kararda, Ukrayna’daki nükleer tesislere yönelik Rusya’nın tüm aksiyonlarını durdurmasına ait davetleri dikkate almamasının önemli kaygılara yol açtığı bildirildi.

Kararda, Moskova idaresinin Ukrayna’daki nükleer tesislerin denetiminin zorla ele geçirilmesi, bu ögelere yönelik şiddet hareketlerini sürdürmesine reaksiyon gösterilirken Zaporijya Nükleer Santrali’nde Rus güçleri ile Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu (ROSATOM) uzmanlarının varlığının, tesis ve burada vazifeli sivillerin güvenliğini önemli manada tehdit ettiği belirtildi.

ULUSLARARASI TOPLUMU TEHLİKEYE ATABİLECEK NÜKLEER KAZA UYARISI

“(Rusya’nın bu tutumunun) Ukrayna halkı başta olmak üzere komşu ülkeler ve memleketler arası toplumu tehlikeye atabilecek bir nükleer kaza ya da olayın meydana gelme riskini artırıyor.” sözüne yer verilen kararda, Rusya’ya , Zaporijya Nükleer Santrali ve Ukrayna’daki öbür nükleer tesislere karşı tüm aksiyonlarını derhal durdurması daveti yapıldı.

Kararda, Memleketler arası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi ve grubunun Zaporijya başta olmak üzere Ukrayna’daki nükleer güvenlik için yürüttüğü çalışmaların desteklendiği kaydedildi.

NÜKLEER GÜVENLİK BÖLGESİ

UAEA Lideri Grossi, Zaporijya’nın fizikî bütünlüğünün korunması ve santralin inançlı bir formda çalışabilmesi için elektrik sağlayan güç kaynaklarının ziyan görmemesi için tarafların burada askeri hareketlerine son vermesinin kıymetini vurgulamış, burada bir nükleer güvenlik bölgesinin oluşturulması için Moskova ve Kiev ile görüşmelere başladığını duyurmuştu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.