Türkiye’den doğal gaz ve petrol atağı: Akdeniz’i didik didik arayacak

Türkiye’nin 7’nci kuşak yeni sondaj gemisi 74 günlük seyahatini bu hafta tamamlıyor. Derin deniz sondajı yapabilme kapasitesine sahip gemi 19 Mayıs günü Mersin Taşucu Limanı’na demirleyecek. İki aylık yapılacak çalışmanın akabinde gemi, temmuzdan itibaren Doğu Akdeniz’deki arama tarama faaliyetlerine katkı sağlayacak.

Denizlerden petrol ve doğal gaz çıkarmak üzere derin deniz sondaj faaliyetlerine tartı veren Türkiye, Fatih, Yavuz ve Yasal’ın akabinde 4. sondaj gemisini de filosuna dahil etti. 7 Mart’ta Güney Kore’den yola çıkan yeni sondaj gemisi Tunus açıklarında seyrediyor. Geminin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Türkiye’de olmasıyla 74 günlük seyahati son bulacak.

BİRİNCİ VAZİFE TEMMUZ AYINDA

Doğu Akdeniz’de misyon yapacak olan yeni jenerasyon gemi iki aylık hazırlık çalışmalarının akabinde birinci misyonuna temmuz ayında başlayacak. Yeni Şafak’ın haberine nazaran, Akdeniz’deki derin deniz arama ve tarama faaliyetlerine katkıda bulunacak gemi, 3 bin 600 metreye kadar operasyon yapabiliyor. 12 bin 200 metreye kadar da sondaj yapma özelliğine sahip olan gemi, 7’nci kuşak olarak nitelendiriliyor.

7 METRE DALGADA OPERASYON

200 kişilik mürettebata sahip gemi, 238 metre uzunluğunda, 41.7 metre genişliğe ve 18.9 metre derinliğe sahip. 65 metrede yüksekliğinde iki kuleden oluşan geminin kulelerinin 1.750 ton yük kaldırma kapasitesi bulunuyor. Gemi, 7.3 metre yükseklikteki dalga uzunluğunda bile sabit kalarak operasyonlarına devam edebiliyor.

İSRAİL GAZI TAŞINIRKEN VAZİFEDE

Rusya-Ukrayna tansiyonu devam ederken Avrupa’da yeni alternatif gaz arayışları devam ediyor. İsrail gazı seçenek olarak değerlendirilirken güzergahının da Doğu Akdeniz üzerinden Türkiye olması planlanıyor. Mutabakat sağlanır ve İsrail gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılırsa, 4’üncü geminin transfer periyotlarında misyonda olması bekleniyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.