Tesla’nın Türkiye’de satışa başlayacağı tarih belli oldu

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, Türkiye’de 4 Nisan’dan itibaren satışa başlayacağı iddia edildi.

Hürriyet gazetesinden Taylan Özgür Dil‘in haberine göre şirketin resmi Instagram hesabından paylaşılan gönderide elektrikli SUV modeli Model Y ile birlikte “TÜRKİYE” yazısı yer aldı. Paylaşımda “4/4” rakamının paylaşılması da gözleri 4 Nisan tarihine çevirdi. 

Edinilen bilgilere göre, Tesla 4 Nisan 2023 tarihi itibarıyla Türkiye’de resmen satışlara başlayacak ve internetten satışa çıkaracağı ilk aracı Model Y olacak. Şirket ilk etapta İstanbul’a iki mağaza açacak. İlk mağaza İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan Kanyon AVM olacak. İkinci mağaza Anadolu Yakası’ndaki başka bir AVM’de yer alacak.

Model 3 Türkiye’de satışa çıkmayacak

Tesla’nın Model Y’ye göre daha uygun fiyatlı aracı Model 3 ise Türkiye’nin Çin’den gelen elektrikli araçlar için ilave gümrük vergisini yüzde 40’a çıkarması nedeniyle şimdilik satışa çıkmayacak. ABD’li işadamı Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın SUV gövde tipine sahip modeli Model Y, şirketin Almanya’da yer alan “Giga Berlin” fabrikasında üretiliyor.

Fiyatı 54 bin 990 Euro

Aracın arkadan itişli ve dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Menzil seçenekleri kullanıcıların talebine göre farklılaşabiliyor. Model Y’nin 455 km menzile sahip arkadan itişli versiyonu Almanya’da 44 bin 890 Euro’dan satışa sunulurken, 533 km menzile sahip dört çeker versiyonunun fiyatı ise 54 bin 990 Euro olarak belirlenmiş durumda.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir