Tesla’dan küçülme kararı: Ofisini kapattı, 200 kişiyi işten çıkardı

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD merkezli elektrikli araba şirketi Tesla, California’da bulunan ofisini kapattığını ve 200 kişinin de işine son verdiğini duyurdu.

CNBC’nin haberinde, maliyet düşürme planı çerçevesinde gerçekleşen San Mateo tesisindeki kapatmada, çalışanların Autopilot olarak pazarlanan şoför yardım sistemlerini geliştirmek için şirketin otomobillerinden alınan görüntüleri etiketleme vazifesi gerçekleştirdiği belirtildi.

İşten çıkarmalardan etkilenen iki çalışanın CNBC’ye verdiği demeçte Tesla’nın kira kontratının sona erdiğini bildiklerini söyledi.

Henüz robotaksi teknolojisi vaadini yerine getirmeyen Tesla, daha evvel bir dizi Autopilot bilgi çalışanını Palo Alto, California’daki yerine taşımıştı.

Tesla’daki tipik bilgi açıklama işi, Tesla araçlarındaki kameralar ve sensörler tarafından yakalanan kısa kliplerdeki objeleri tanımlamayı ve açıklamayı içeriyor.

PERSONELLERİN BİRDEN FAZLA OFİS DEĞİŞTİRDİ

Videoları etiketleme işinde Tesla araçlarını geliştirmek emeliyle kaydedilen imajlar incelenerek kusurlar en aza indirilmeye çalışılıyor.
Bir çalışan CNBC’ye, San Mateo’daki çalışanın birçoklarının Palo Alto’ya yahut öteki bir ofise taşınmayı beklediğini, lakin işlerini kaybetmeyeceklerini söyledi.

MUSK, KÜÇÜLMEYE GİDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Tesla CEO’su Elon Musk, daha evvel yaptığı açıklamada şirketin yüzde 10 küçülmeye gideceğini söz etmiş, konuttan çalışan çalışanların işlerine dönmemeleri durumunda işten çıkarılacaklarını aktarmıştı.

Musk geçen hafta yayımlanan bir röportajda, Tesla’nın Teksas ve Berlin’deki yeni fabrikalarının, şirketin her iki tesiste de üretimi artırmasını engelleyen tedarik zinciri kesintileri nedeniyle “milyarlarca dolar” kaybettiğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.