Sri Lanka’da protestocular devlet başkanlığı binasını bastı

Sri Lanka’da yaşanan kriz hayat kurallarını ağırlaştırırken vatandaşlar hükümet aykırısı protesto düzenledi.

Protesto nedeniyle akşam sokağa çıkma yasağı ilan edilip kaldırılırken ellerinde siyah bayraklar taşıyan ve ülke genelinden gelen binlerce gösterici, Kolombo’da bir ortaya geldi.

Protestocular barikatları aştı

Sri Lanka medyasındaki haberlere nazaran; hükümet aykırısı yüzlerce protestocu, Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke etrafındaki barikatları aştı.

Güvenlik güçleri, devlet başkanlığı yerleşkesine giren protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.

Başkanın güvenliği bir yere götürüldüğü sav edildi

Asya basınında yer alan haberlerde ise; protestocuların zorla yerleşkeye girmesinin akabinde Devlet Lideri Rajapaksa’nın yerleşkeden ayrıldığı ve güvenliği bir yere götürüldüğü ileri sürüldü.

Kolombo’da neler olmuştu

Kolombo’da görevlendirilen polis ve askerler, Devlet Lideri Rajapaksa ile Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin istifası isteyen protestoculara karşı devlet başkanlığı konutunun etrafında ağır güvenlik tedbirleri almıştı.

Kolombo ve civarında dün lokal saatle 21.00’da uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı, muhalif siyasetçiler ve avukatların itirazı nedeniyle sabah kaldırılmıştı.

Sri Lanka anayasasına nazaran, kendi isteğiyle istifa etmediği sürece bir devlet liderinin misyondan alınması neredeyse imkansız.

Mart sonunda protestolarını yoğunlaşmıştı

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı.

9 Mayıs’ta kabine de feshedilmişti

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

250 kişi yaralandı

AA’nın haberine nazaran; ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.