Şoygu: Avrupa’nın güvenliği, Soğuk Savaş’ın tepesinden daha makus durumda

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, katıldığı Moskova Memleketler arası Güvenlik Konferansı’nda gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Sergey Şoygu, Rusya‘nın, Ukrayna‘da “özel askeri operasyonu” başlatmasının akabinde tek kutuplu dünya sisteminin sonunun geldiğini tabir etti.

Şoygu, “ABD ve müttefiklerinin şartsız egemenliği geçmişte kaldı. 24 Şubat 2022’de Ukrayna’da özel bir operasyonun başlaması tek kutuplu dünyanın sonunu işaret etti” dedi.

Şoygu, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı planladığı argüman edilen bir nükleer yahut kimyasal akınla ilgili yayılan haberlerin palavra olduğunu söyledi.

Şoygu ayrıyeten, “Kitle medyası, özel bir operasyon sırasında Rus taktik nükleer silahlarının kullanıldığı yahut kimyasal silah kullanmaya hazır olduğu savıyla ilgili spekülasyonlar yayıyor. Tüm bu bilgiler mutlaka bir yalandır” dedi.

‘AVRUPA’NIN GÜVENLİK DURUMU SOĞUK SAVAŞ’IN DORUĞUNDAN DAHA MAKÛS DURUMDA’

Sergey Şoygu, ABD‘den kıymetli askeri kuvvetlerin Avrupa’ya “çoktan konuşlandırıldığını” ve Doğu ve Orta Avrupa’daki NATO birliklerinin sayısının kıymetli ölçüde “arttığını” lisana getirdi.

Şoygu, “Avrupa’da güvenlik durumu Soğuk Savaş’ın zirvesindekinden daha makûs. NATO’nun askeri faaliyetleri, en saldırgan Rus aksisi yönelimi kazandı” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.