Sinema salonları pandeminin tesirinden çıkamadı

Corona virüsü nedeniyle kapanıp tekrar açılan sinema salonları pandemi sürecinde oluşan zararın tesirinden hâlâ çıkamadı.

Corona virüsünün etkilediği dallardan biri de sinema salonları oldu. Bu süreç içerisinde dijital platformlar Türkiye’de büyük seyirci kitlesi yakaladı. Lakin sinema salonları boşaldı.

Sinema denilince akıllara gelen 1989 yılında kurulan Beyoğlu Sineması da 20 gün kapattığını duyurdu. Açık kalarak her geçen gün daha fazla ziyana uğradıklarını belirten Beyoğlu Sineması idaresi, işletmeyi devretmek için görüşmelere başladığını duyurdu.

“FAL İLE BURAYI DÖNDÜRÜYORUZ”

Beyoğlu’nda bulunan bir diğer sinema salonu ise Cinemajestic. 2003 yılından beri faaliyet gösteren bu sinema salonu da boş kaldı. Çalışanlar işletmenin çay ve kahve servisi için daha ağır kullandığını belirtiyor.

Cinemajestic’in makinisti Ali Koçoğlu, şunları söyledi: “Ayakta durmak için çay ve kahve satıyoruz. Pandemi bizi mahvetti, hadiseler tekrar arttığı için beşerler gelmiyor. Yeni sinema koyuyoruz lakin kimse gelmediği için makineleri boşuna açıyoruz. Fal baktırıyoruz o biçimde burayı döndürüyoruz. Şayet bunlar olmasa biz de kapatırız. Sinemalar teker teker kapanıyor, bir biz kaldık. Ayakta durmak için çabamız devam ediyor, nereye kadar gideceğini Allah bilir. 30 yıldır buradayım hayatımda bu türlü bir şey görmedim. Evvelden kuyruk olurdu, yetiştiremezdik. Artık ne duruma geldi bakın kimseler yok.”

“90 BİN LİRA ELEKTRİK FATURASI VAR”

10 yıldır Beyoğlu Sineması’nın bulunduğu Halep Pasajı’nda çalışan Mehmet Aktaş da “Salgın nedeniyle toplu yerlerde bulunmaktan beşerler çekiniyordu. Vakitle yasaklar kalkınca burada bir aktiflik yapıldı. Binlerce insan geldi lakin artık kimse yok. Görmüşsünüzdür ’20 gün kapalıyız’ yazısı var. Kirayı ödemeleri lazım, 90 bin lira elektrik faturası var, elektrik yönetimi gelip kesiyor onlar açıyor. Su faturası da tıpkı formda. Her tarafa borcu var” sözünü kullandı.

“KAPALI KALMASINI TERCİH ETMEK DURUMUNDA KALDIK”

Beyoğlu Sineması idaresi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi: “Şu an için Beyoğlu Sineması faal olarak açık kalabilecek maddi yükümlülüklere sahip değil. Biz de bu süreçte açık kalarak her geçen gün zararın artmasından ise kapalı kalmasını tercih etmek durumunda kaldık. Bu bahisle ilgili gerek mal sahipleriyle, gerek dağıtımcılarla, gerek ise işletmeyi devredebileceğimiz opsiyonlar için görüşüyoruz. Lakin şu an için rastgele bir gelişme yok.”

“FİLMLERİN HEPSİ İNTERNETTE VAR”

Beyoğlu’nda bir sinema salonunda ise sadece 3 izleyici vardı.

İzleyicilerden Necati Eyüpoğlu, “Tek başıma daha rahat, daha konforlu hissediyorum. Dizi platformları arttığı için beşerler daha az toplumsallaşıyor. Konutta izlemek daha rahat geliyor ancak aslında sinema salonu daha güzel” dedi.

Evde sinema izlemenin daha inançlı olduğunu belirten Ahmet Mecitoğlu da “Artık sinemaya gidilmiyor. Ayda bir sefer tahminen gidiliyor. Sinemaların hepsi internete olduğu için oradan izlemek daha mantıklı geliyor” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.