RX 5600 XT’nin Bellek Kapasitesi Çip Değişimiyle İki Katına Çıkartıldı

YouTuber Paulo Gomes, ekran kartları üzerinde bir hayli uzmanlaşmış görünüyor. Kısa süre öncesinde GeForce RTX 3070 ve GeForce RTX 3060 ekran kartlarında bellek yükseltmeleri yapıldığını, ayrıca performansın belirli oyunlarda hatrı sayılır şekilde arttığını görmüştük. Gomes’in bir sonraki durağında AMD markalı RX 5000 serisi bir kart vardı.

2020 yılında piyasaya çıkan Radeon RX 5600 XT bildiğiniz gibi 192 bit bellek veri yolunda çalışan 6 GB bellekle geliyor. Paulo Gomes, PowerColor Red Dragon’un PCB’sine el atarak bellek kapasitesini 6 GB’tan 12 GB’a çıkardı. Bu kart, referans 1500 MHz’lik saat hızına kıyasla 1750 MHz’lik bellek saatiyle sunulmuştu.

Red Dragon üzerindeki 1 GB Samsung GDDR6 14 Gbps bellek modülleri 2 GB kapasiteli, 16 Gbps hızında çalışan yongalarla değiştirildi. Öyle ki yongaları fiziki olarak değiştirince iş bitmiyor. 12 GB bellek desteği sunan bir BIOS kullanmak gerekli. Gomes’in ekibi, detayı verilmeyen bazı HEX değişiklikleriyle BIOS’u değiştirmenin bir yolunu buldu:

Ekip bu işin üstesinden gelebilmek için birçok birçok sorunla boğuşsa da sonunda başarılı oldu. Windows, 12 GB belleğe sahip Radeon ekran kartını doğru bir şekilde tanıyabiliyor ve resmi sürücüler kullanılabiliyor.

Son olarak test sonuçlarına değinelim, ancak testlerin 10K çözünürlükte gerçekleştirildiğini özellikle belirtmekte fayda var. Bu nedenle büyük bir performans farkı ortaya çıktı. Örneğin, yüksek kaplamalara sahip olmayan orta ayar bir oyunda fark çok fazla olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir