Ruslardan rekor servet transferi

Batılı ülkelerin yaptırımları sonrası paralarını daha inançlı çıkış yapabilecekleri bölgelere taşımak isteyen Ruslar, para transferinde tarihi rekor kırdı. Eski Sovyet ülkelerine 1 milyar dolar para aktarıldı.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin merkez bankaları, nisan ve mayıs aylarında Rusların Orta Asya ve Kafkas ülkelerine rekor ölçüde para transfer ettiğini kaydetti. Eski Sovyetler Birliği ülkeleri Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan ve Kırgızistan’a, mayıs ayında Rusya’dan toplamda yaklaşık 1 milyar dolar para transferi gerçekleştiği belirtildi.

GÜRCİSTAN ÖNE ÇIKTI

Ermenistan ve Gürcistan’da Rusya’dan gelen havale ölçüsü bakımından tarihi rekor kırıldığı, Ermenistan bankalarının mart ayına kıyasla yüzde 131 artışla 266 milyon dolar alırken, Gürcistan bankalarının yüzde 62 artışla Rusya’dan 313 milyon dolarlık para transferi kabul ettiği söz edildi.

Mayıs ayında Kazakistan’a Rusya’dan gönderilen para transfer hacmi mart ayına kıyasla yüzde 66 artışla 94.6 milyon dolar olurken, Kırgızistan’a yapılan havale hacimleri 245.6 milyon dolara yükseldi. Batı’nın uyguladığı yaptırımların akabinde milletlerarası ödeme sistemleri Visa ve Mastercard’ın ülkede faaliyeti durdurmasıyla pek çok Rus, yakın ülkelerde döviz hesabı ve banka kartı açmaya karar vermişti.

115 milyon dolar Özbekistan bankalarında

Finansal Yenilikler Derneği Lideri Roman Prokhorov, “Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan sermaye çıkışı için şu an en inançlı ülkeler olarak görülüyor” dedi. Özbekistan Merkez Bankası Lideri Mamarizo Nurmuradov, geçen hafta yaptığı açıklamada, 1 Temmuz prestijiyle Rus vatandaşlarının Özbekistan bankalarında 115 milyon dolarlık cari hesapları olduğunu kaydetmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.