Polise ‘şerefsiz’ diyen milletvekili Sözcü’ye konuştu

Geçtiğimiz yıl aracını durduran polis memurlarına, “şerefsiz” diyen AKP Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’a polislerin neden bir yıldır vazifelerine döndürülmediğini sorduk. Yılmaz, “Polis telsizinden, evvelki denetim noktasında, sürücünüzün aracınızı polis takımının üzerine sürdüğü anons edilmiş. Neden?” sorumuzu, “Geçmiş gün hatırlamıyorum” diyerek geçiştirdi.

Mersin’de, geçtiğimiz yıl 18 Temmuz günü Emniyet Müdürlüğü haber merkezinin kuşkulu araç anonsu üzerine durdurulan araçta AKP’li Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz çıkmıştı.

Duruma sonlanan AKP’li vekil Yılmaz, polislere, “Şerefsiz” diyerek hakaret edip küfretmiş, 2 polisi açığa alınmıştı. SÖZCÜ, o polislerin ortadan geçen bir yıla karşın hâlâ açıkta olduğunu ortaya çıkardı. SÖZCÜ’ye konuşan polislerden Muharrem Aydoğan’ın eşi Sevcan Aydoğan, “Allahtan öteki sığınacak kimsemiz de yok. Mevzuyu uzatmak da istemiyoruz. Karşı tarafın bir hudut anına denk geldi diye düşünüp bir şey demek istemiyoruz. Korkuyoruz, adalet istiyoruz, duyun artık sesimizi” diye isyan etmişti.

Bu sefer kelamı karşı tarafa vermek üzere AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın TBMM’deki numarasını aradık. Danışmanına not bıraktık. Yılmaz çabucak döndü. Fakat anlaşıldı ki SÖZCÜ gazetesi olduğumuzu bilmeden aramıştı.  Sorularımızın bir kısmına karşılık verdi, sonra telefonu kapattı. Birçok soru cevapsız kaldı.

Daha evvel üzgün olduğunu açıklayan Yılmaz, bu kere da o kelam nedeniyle polislerden özür dilemedi. Polislerin açığa alınmasıyla ilgisi olmadığını savundu. Olayın bir bölümün algı operasyonu olduğunu söyleyen Yılmaz, Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi’nin anonsuna karşın, bir evvelki denetim noktasında polislerin üzerine araç sürüldüğünü kabul etmedi.

Zeynep Gül Yılmaz’la yaptığımız mülakatın tamamı şöyle:

‘POLİSLERİN AÇIĞA ALINMASININ BENİMLE İLGİSİ YOK’

O gün neler oldu ve sonrasında neler yaşandı?

Kurum kendi tasarrufunda kendi süreçlerini yürütüyor. Yani bunların ne açığa alınması, ne şu an devam eden prosedürün benimle hiçbir ilgisi yok. 

Polis memurlarının kendi kurumları, kendi mevzuatını uyguluyor. Yani bunların benimle bir ilgisi yok. Burada Zeynep Gül Yılmaz değil, diğer kim olsaydı da uygulanacak olan mevzuatı uyguluyor kurum. 

Diğer yandan baktığımızda da yeniden mevzuat gereği kamu davası devam ediyor. Şahsi bir şikayetim olmadı bugüne kadar. 

“ALGI OPERASYONU YAPILIYOR” 

Diğer her şey de aslında muhakkak. Günü muhakkak, yeri belli… Yalnızca orada bir algı operasyonu yapılıyor. Belirli bir kesim daima, imajların yalnızca 1 dakikalık, 30 saniyelik, bir buçuk dakikalık bir kesiti üzerinde algı yapılıyor. Yarım saatte yakın bir kayıt, görüntü… Yani daha beni durdurur durdurmaz, şahsi cep telefonlarıyla kayda başlıyorlar. Yaka ya da zirve kamera falan değil. lakin algı yaratmak için belirli bir kesim kullanılıyor. 

Daha fazla konuşmak istemiyorum esasen kamu davası açılmış durumda, Faziletli Başsavcılığınca… Bir yandan da kurum kendi süreçlerini yürütüyor. 


Bu yarım saatte, bizim izlemediğimiz kısımda ne oluyor. Suçlama nedir kamu davasında?

Bunlar devam ediyor. Yani hiçbir suçlama, o denli bir şey yok. Kabahat isnadı yok esasen ortada. Ortada bir cürüm isnadı olmadan. Bir otomobil; vekil diye değil, rastgele bir kişi, sizin otomobiliniz, benim otomobilim, Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma farketmiyor… Rastgele birinin arabası, rastgele birisi o denli tutulamaz. Rastgele bir cürüm isnadı olmadan. Bir cürüm isnadı yok. Geçerli bir sebep yok, geçerli bir sebep olmadan… 

“ANAYASAL KABAHAT VAR, MİSYONU BERBATA KULLANMA VAR, HÜRRİYETİ TAHDİT VAR”

Araç olarak da bakmayın. Üstelik önünde Meclis  Başkanlığı’nca verilen araç kartı da takılı olduğu halde bu halde Anayasa’nın 83’üncü unsuruna büsbütün muhalif bir hareket. Kendi mevzuatlarındaki unsurları saymıyorum bile. TCK, CMK’yı saymıyorum bile. Anayasa 83’e nazaran aslında büsbütün vekil boyutunda kabahat. TCK boyutuna baktığınızda da bakın, misyonu berbata kullanma var, hürriyeti tahdit var, çok fazla unsurdan yani süreç görebilirler. 

Ama dediğim üzere bu esasen kamu davası açılmış, Faziletli Başsavcılığında… Bir taraftan da kurum yapması gereken süreçleri yapıyor. Benimle hiçbir dahli yok. Benden olay çıkmış durumda. Fakat bunu benim üstümden yürütmeye çalışıyorlar. 

Benim şahsi şikayetim bugüne kadar olmadı. 


ÖNCEKİ GRUBUN ÜZERİNE SÜRDÜ SAVI: HİÇ O DENLİ BİR ŞEY YOK

Olaydan çabucak evvel bir diğer grup sizi durdurmaya çalışmış ve sizin sürücünüz aracı polisin üzerine sürmüş ve durmadan geçmiş, biçiminde bir sav var… 

Hiç o denli bir şey yok. Hiç. Bölge Trafiği kastediyorlar. 

Nereden gelip, nereye gidiyordunuz? 

Ankara’dan memleketime geliyorum. Ondan evvel geçtiğimiz tek yer de Bölge Trafik. 

“GEÇMİŞ VAKİT HATIRLAMIYORUM” 

Emniyet şeridinden mi geçiyordunuz? 

Valla geçmiş vakit hatırlamıyorum. Olağan yolda… Lakin Bölge Trafik’te yol daraltılır. Bölge Trafiğin önünden geçerken, araçları tek tek net görebilmek için Trafik yolu daraltır. Huni üzere şeyler var ya, kırmızı şeyler. Tek şeride düşürür. Oradan geçer bütün araçlar. 

Emniyet şeridi diye Mersin’de bir mevhum yok. 

“BÖYLE BİR ŞEY YAŞANMADI” 

İddia şöyle: Yansıyan olaydan çabucak evvel sizi öteki bir takım durdurmak istemiş. Durmayınca anons etmiş. ‘Şu plakalı, şu renkte şu model bir durdurmamıza karşın durmadı, üzerimize sürdü’ diye bir anons. Sonra haber merkezi anons ediyor, bunun üzerine bu olay yaşanıyor. Polisler bu anons üzerine sizi durduruyor. 

Böyle bir şey yaşanmadı. Tabi onların telsizden anons ettiğini, içeri kısımda ne yaşadıklarını bilemem.

 

Bunu, telsizden anons edildiğini birinci kez mı duyuyorsunuz?

Yok onlar daima bu türlü söylüyor zati. İç bağlarını ben bilemem. Neyin üzerine beni orda durdumaya çalıştıklarını… Ama değerli olan da o değil zati. Durdurması kadar doğal bir şey yok. Durdurabilir. Polis her aracı durdurabilir. 

Ben kendi siteme girerken dahi, güvenlik vazifelileri şayet değişmişse, orta ara değişir hizmetliler, değişmişse ve beni durdurmuyorsa, sormuyorsa, ben onlara diyorum ki, “Niye sormuyorsunuz ben kimim…” 

Bu kadar önemli… Durdurmak kadar doğal bir şey yok. Doğal olmayan ne biliyor musunuz? Ben TBMM araç kartını gösterdikten sonra buna devam etmesi.

“Bunu her yerde iki dakikada bastırabilirsiniz” diye o kadar yasa dışı bir şey söylüyor ki, başka kayıtlarda hepsi bunlar var. 

O araç kartını gördükten sonra, onun işini yapıp, “iyi seyahatler sayın milletvekilim” deyip beni göndermesi gerekiyor. 

Ne kadar durdunuz orada siz?

Yaklaşık yarım saat, 27-28 dakika. Ortalama yarım saat. 

Tabi bir temas kopukluğu yaşandı. Mersin Vilayet Emniyet Müdürü tayini çıkıp gitmişti, Yenisi yeni gelmişti. Bende cep telefonu yok. Arayamadım. Kederimi anlatamadım. Bu türlü bir süreç yaşandı. 

“MÜDÜRÜ ARADIM, EVLADIM KONUTTA ATEŞLİ HASTA DEDİM”

Bu mühlet içinde, memur size “Buyrun gidebilirsiniz” demiş galiba?

Kesinlikle demedi, katiyen demedi, muhakkak bu türlü bir şey yaşanmadı. 

Siz emniyet müdürünü aramışsınız?

Ben yeni emniyet müdürümüze ulaşıp onunla, “Sayın Müdürüm gruplar beni bırakmıyor, konutta evladım hasta, ateşli. Ben de 26-27 saatlik bir uykusuzluğun üzerine 4 buçuk saat de yol gelmişim. Meskenime bir ışık kala durduruluyorum. Tam benim seçim bölgem. O denli bir şey ki… Bilmiyorum yani ben… Şu an muhakkak önyargısız… Sözcü diye düşünerek değil. Ben Yusuf Beyefendi olarak konuşuyorum, Zeynep Hanım olarak konuşuyorum. 

Olayın olduğu yerdeki benim Çeşmeli Liderim, teşkilatımızın yani, siyaseten teşkilatımızın içindeki mahalle lideri geliyor. Orada kahvehanede oturuyorlarmış, görüyorlar. “Sayın Milletvekilim ne oluyor, bir düşünce mı var, yapabileceğimiz bir şey var mı?” diye bizim mahalle liderimiz geliyor. Oda kahvahanedeki beşerler kalkmış, yolun karşısında. Ben sol şeritte durduruluyorum tam ışıklarda. Kahvehanedeki beşerler bakıyor ne oluyor diye. 

Bakın bu tıp şeylere karşın hala polis memurumuz hanımefendi, hanımefendi burada milletvekili olduğunu tez eden bir hanımefendi var diye şube müdürüyle telefonda konuşmaya devam ediyor. 

Yani olayları bütün olarak pahalandırmak lazım. Tabi ki tasvip etmediğimiz bir şey keşke yaşanmasa.

“TEPE KAMERASI DEĞİL, ŞAHSİ TELEFON”

 Bakın bu yaka ya da zirve kamerasıyla da çekilmiyor. Bunlarla çekilse, bunların üzerinde oynama yapılamıyor esasen. Merkeze düşüyor. Şahsi cep telefonuyla, hiç haberim olmadan… 

Kendinizi benim yerime koyar mısınız? Hatırlarsanız o gün Meclis aralıksız 26 saat çalıştı bitirebilmek için. Uykusuz. Ben 4 buçuk saat yol geliyorum. Konutumun tabanındaki son ışıklarda, hiç beklemediğim bir şey… Kabus üzere. Zane bir gün evvel Biontech aşısı olmuşum. Yarı uyanık, yarı uyur bu türlü şey bir haldeyim, ateşliyim. Konutta o vakit evladım 14 yaşındaydı, 14 yaşında çocuğum ateşli, kusuyor, serum takılmış vs. Bu türlü saçma sapan bir ortam. 

2 gün evvel emniyet müdürümüz gitmiş, yenisi gelmiş. Yenisinin telefonu yok. Onu buldurtmaya çalıştım, aratmaya çalıştım bilmem ne…


“BİR MİLLETVEKİLİ BUNU NASIL AŞAMAZ?”

Diyeceksiniz ki başınızda nasıl yarım saat sürebilir, bir milletvekili nasıl o kadar bunu aşamaz… Güya o gün elbirliğiyle her şey benim alehime çalıştı güya. 

Kesinlikle tasvip ettiğim bir şey değil. 

Polisin ağzından bir hakaret duydunuz mu?

Yusuf Beyefendi ben size hakikaten çok teşekkür ediyorum. Lakin artık bu yargıya yansımış bir husus. Yargı bundan sonraki duruma nazaran hepimiz takip ederiz. Ben sağolun, teşekkür ediyorum ilginiz için. Kolaylıklar diliyorum.

“BİLMEDEN ARADIM SİZİ” 

Bir iki sorum daha var…

Çok sağolun inanın bilmeden aradığım için, hiç müsait bir ortamda da değilim. 

Ben arkadaşınıza söylemiştim Sözcü’den aradığımı… 

Muhakkak yazmıştır bana Whatsapp iletisi olarak lakin ben okumadan sizi çevirdim. Cevapsızlardan döndüm. Uygun bir ortamda da değilim. Tekrak görüşürüz inşallah. 

Birkaç sorum daha vardı … 

Tamam uygun günler diliyorum kolay gelsin. 

(Telefonu kapattı)

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.