PKK/YPG Rusya’dan yardım istedi: Türkiye’yi durdurun

Suriye’nin kuzeyine yönelik beşinci harekat için geri sayım sürüyor. TSK ve Suriye Ulusal Ordusu (SMO) operasyon için buyruk beklerken, terör örgütü PKK/YPG ise ABD, Rusya ve Esed rejimiyle bâtın pazarlıklar yürütüyor. Yeni Şafak gazetesinin argümanına nazaran; Türkiye’yi durdurabilmek için alandaki tüm aktörlerle zımnî görüşmeler yapan PKK, Ruslar ve rejimle son 10 günde en az 4 kere görüştü.

TEL RIFAT’TA BÂTIN TOPLANTI

İlk görüşme Tel Rıfat’ta oldu. Rusya, rejim ve PKK’lıların bulunduğu üçlü görüşmeye İran milisleri alınmadı. PKK ismine örgütün kelamda Halep sorumlusu Remzi Şeyhmous, rejim ismine Siyasi Ofis Şefi Ghassan İbrahim’in katıldığı saklı toplantıda rejim subayları, PKK denetimindeki petrolü rejime taşıyan Katırcı kümesinin milis güçleri ve Rus askerler de yer aldı. Görüşmenin ana konusu, “Türkiye’nin Münbiç ve Tel Rıfat’ı da kapsayacak olan harekatını önlemek” ve “PKK’yı garanti altına almak” oldu. Harekattan çekinen PKK, Rusya ve rejimden operasyonun durdurulması ve güvenlik garantisi istedi. PKK’nın Rusya’dan Tel Rıfat’a asker sevk etmesini istediği de bölge kaynaklarından edinilen bilgiler ortasında.

REJİM MÜNBİÇ’İ İSTEDİ

Rusya, PKK ve rejim ortasındaki öteki görüşme Lazkiye’nin güneydoğusunda bulunan Rus denetimindeki Hmeymim Üssü’nde gerçekleşti. Bu görüşmede Tel Rıfat ve Münbiç’in bölümüne karşılık PKK’ya garanti teklifi masaya geldi. Lakin PKK ismine toplantıya katılan heyet, “böyle bir mutabakata yetkimiz yok” diyerek Kandil’deki elebaşlarını işaret etti.

GÖRÜŞME SONRASI SEVKİYAT

Üçüncü görüşme Münbiç’te yapıldı. Görüşmeye bir küme askerle giden rejim heyeti toplantıyı kentte gerçekleştirmek istedi. Lakin PKK/YPG’liler kabul etmediği için görüşme Münbiç yakınlarındaki bir köyde gerçekleşti. Son görüşme ise Kamışlı’da oldu. Buradaki görüşmeye başkalarından farklı olarak üst seviye Rus subaylarının da katıldığı öğrenildi. Toplantılarda ne karar alındığı merak edilirken, görüşmelerin akabinde alanda askeri hareketlilik yaşandı. Rejim, Tel Rıfat ve Ayn İsa yakınlarına önemli askeri sevkiyat yaptı. PKK/YPG’liler için ABD’liler de saha çalışmasına sürat verdi. PKK/YPG’lilerle toplantı üstüne toplantı yapan ABD, Arap aşiretlere de örgüte dayanak karşılığında vaatlerde bulundu. Birtakım aşiret reislerine milyonlarca dolarlık para teklif edildiği öğrenildi.

200 ARAÇLA KONVOY

Tel Rıfat ve Münbiç’e harekat sinyalinden sonra Suriye’de hareketlilik sürüyor. Muhtemel harekatta Türk askerinin yanında cephede yer alacak olan Suriye Ulusal Ordusu (SMO) da harekata hazır. SMO dün yüzlerce araç ve binlerce askerle konvoy düzenledi. Ağır silahların monte edildiği 200’den fazla araçla Azez’de toplanan SMO askerleri, harekata hazır oldukları bildirisi verdi. Daha sonra araçlarla Azez, Soran ve Succo bölgesinde konvoy halinde cins atıldı. Konvoyun geçişi esnasında Suriyeli siviller de alkışlarla SMO’ya dayanak verdi. Türkiye’den talimat bekleyen muhalifler, harekatın bir an evvel başlamasını istiyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ / ŞAHİN ŞEN

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.