Pakistan’daki sel felaketinde can kaybı süratle artıyor

Pakistan’da tesirli olan muson yağmurlarının yol açtığı sel felaketinde can kaybı sayısı artıyor.

Pakistan Ulusal Afet İdare Ajansı (NDMA) tarafından yapılan açıklamada, ülkede selde hayatını kaybedenlerin ortasında 88 bayan ve çocuğun olduğu bildirilirken, toplam can kaybının 147’ye yükseldiği açıklandı. Sel felaketi nedeniyle ülke genelinde çok sayıda konut, yol, köprü ve elektrik santralleri ziyan görürken, araçlar yollarda mahsur kaldı.

Yetkililer, sular altında kalan sokaklarda suyu boşaltma ve tahliye çalışmalarının devam ettiğini belirtirken, Meteoroloji Uzmanı Sardar Sarfraz, yağışların 2-3 gün daha devam edeceğini söyledi.

Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Sherry Rehman, düzenlediği basın toplantısında ülkenin bu yıl muson mevsiminde başka yıllara nazaran yüzde 87 oranında daha fazla yağış aldığını söylemişti. Pakistan’ın dünyada iklim değişikliğine karşı en kırılgan 10 ülke ortasında yer aldığını belirten Rehman, iklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak için tedbir alınması gerektiğini, aksi takdirde gelecekte durumun daha da kötüleşeceğini söz etmiş, “Son yaşadığımız yağış felaketi ulusal bir trajedidir. Bu büyük bir telaş sorunudur, fakat bunun yalnızca başlangıç olduğunu ve buna hazırlanmamız gerektiğini bilmeliyiz” açıklamasını yapmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.