Otopsi sonucuna nazaran 8 polis, siyahi Walker’a 46 el ateş etti

Polis kurşunlarıyla 27 Haziran’da can veren Jayland Walker’ın vücudunda yapılan otopsinin sonuçları bugün açıklandı. Otopsi sonucuna nazaran polis, uyuşturucu ve alkol almadığı belirlenen 25 yaşındaki maktule beş el geriden, toplam 46 el ateş etti.

Adli tıp yetkilileri Walker’ın sırtından öbür göğsünden, kalçasından, bacaklarından ve yüzünden tüfek vurulduğunu tespit etti, lakin genç adamın bedeninde 60 el ateş izi bulunduğu tezlerini doğrulamayarak bu izlerin dışındakilerin diğer yaralar olduğunu açıkladı.

Walker’ın bir trafik ihlali nedeniyle polisin ihtarlarına uymadığı, polisin genç adamı durdurmak için kenara çekmeye çalıştığı sırada kaçması üzerine ateş açtığı, birkaç dakikalık kovalamacanın akabinde Walker’ın otomobilden inerek polis memurlarına gerçek koştuğu belirtildi.

Polis, genç adamın elinde silah olduğunu sanarak ateş açtıklarını tabir etti. Walker’ın otomobilinde yapılan aramada mermisiz bir silah bulunduğu bildirildi.

Ohio’nun Akron kentinde meydana gelen olay üzerine kentte 200 bin kişinin katıldığı protesto aksiyonları düzenlenmiş, Walker ise perşembe günü defnedilmişti.

Polisi Walker’ın vefatından sorumlu tutan protestocular genç siyahi için adalet talebinde bulundu.

Akron Emniyet Müdürlüğü olayla direkt kontaklı sekiz polisin fiyatlı müsaadeye ayrıldığını bildirdi.

Jayland Walker’ın vefatı ABD’de siyahilerin emniyet güçleri tarafından haksız halde öldürüldüğü olaylar zincirine eklenen son halka oldu.

2020 yılında George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ülke ve dünya çapında polis şiddetine ve ırkçılık temelli adaletsizliklere karşı protestoları ateşlemiş ve “Siyahilerin Hayatı Değerlidir – Black Lives Matter” hareketine öncü olmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.