Onarımı tamamlanan Sümela Manastırı’na ziyaretçi akını

Manastırda çalışmaların kalan kısmı bu yıl yaz ayı ortalarında tamamlanacağı ve bir daha ziyaretçilere kapanmayacağı belirtilirken, manastırı ortalama binin üzerinde kişi ziyaret ediyor.

Her gün saat 08.00-19.00 saatleri ortasında ziyaretçilere açık olan Sümela Manastırına Arap turistler de ilgi gösterirken, bu yılki turizm döneminde ziyaretçi sayısında değerli oranda artış yaşanması bekleniyor.

Onarım çalışması

88 yıl ortadan sonra birinci kere 15 Ağustos 2010’dan itibaren yılda bir defa bir günlüğüne Hristiyan Ortodoksların Sümela Manastırı’nda ayin yapmasına müsaade verilmesinin akabinde kaya düşme riskine karşı 22 Eylül 2015 ziyarete kapatılan ve onarıma alınan Sümela Manastırı’nda 2015 yılından sonra beri birinci ayin geçen yıl pandeminin gölgesinde az sayıda iştirakle yapılmıştı.

Ziyaretçi akını

Her gün saat 08.00-19.00 saatleri ortasında ziyaretçilere açık olan Sümela Manastırına Arap turistler de ilgi gösterirken, bu yılki turizm döneminde ziyaretçi sayısında değerli oranda artış yaşanması bekleniyor.

88 yıl ortadan sonra birinci kere 15 Ağustos 2010’dan itibaren yılda bir sefer bir günlüğüne Hristiyan Ortodoksların Sümela Manastırı’nda ayin yapmasına müsaade verilmesinin akabinde kaya düşme riskine karşı 22 Eylül 2015 ziyarete kapatılan ve onarıma alınan Sümela Manastırı’nda 2015 yılından sonra beri birinci ayin geçen yıl pandeminin gölgesinde az sayıda iştirakle yapılmıştı.

Ziyarete açıldı

İHA’da yer alan habere nazaran; manastırda devam eden çalışmaların ayinin yapılacağı 15 Ağustos gününden evvel bitirilmesi planlanırken 1 Mayıs 2022 tarihinde açılan manastırda, ziyaretçi sayısının onarım evvelkine nazaran daha fazla olduğu öğrenildi.

22 Eylül 2015 tarihinde onarım çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nda kaya güçlendirme ve onarım çalışmaları 2016 yılı Şubat ayında başlamıştı.

24 endüstriyel dağcı ve 5 mühendisin bulunduğun takım ile başlayan onarım çalışmalarında çelik halat çekme ve sabitlendirme çalışmaları yapılırken büyük boyutlardaki kaya kesimlerinin stabilizasyonunun sağlanması ve sabitlenmesi gerçekleştirildi.

Üst seviye güvenlik tedbiri

Onarım çalışmalarında en güzel ve uzun vadeli güvenlik düzeyine ulaştırılması için kaya tutucu bariyerler inşa edilirken Manastır için büyük tehlike oluşturan 10 bin tonluk kaya 16 metrelik demir ile birleştirilerek sabitlendirildi.

Yurt içi ve yurt dışından ziyaretçi akınına uğrayan Sümela Manastırı, yaklaşık 2 yıl süren pandemi periyodu ve 6 yıl kadar süren onarım çalışmaları hasebiyle ziyaretçi sayısında değerli ölçüde azalma olmuştu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.