Microsoft Türkiye 2 milyar dolarlık ‘veri’ potansiyeline dikkat çekti… ‘Ataricilik oynamıyoruz’

Bugün dünyada en çok konuşulan veri, bulut bilişim ve yapay zekâ konusunda Türkiye’nin potansiyeline dikkat çeken Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, toplumsal refahın teknolojiden geçtiğini söyledi. Bulut bilişime ilişkin regülasyonlara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Özbilgin, “İnsanlar hâlâ bizim gibi firmaların ataricilik oynadığını zannediyor. Dünyada en çok veri merkezi olan firmayız. 60’tan fazla ülkede veri merkezimiz var. Biz bu işi dünyanın en kapalı ülkelerinden biri olan Çin’de yapıyoruz. Türkiye’de açılacak bir veri merkezinin yıllık ekonomik kaldıracı minimum 2 milyar olur” dedi.

‘TÜRKİYE NEGATİF AYRIŞIYOR’

Türkiye’nin özellikle kendi ligindeki ülkeler arasında, teknolojide son 10 yıldır negatif ayrıştığına dikkat çeken Özbilgin, “Gelişmekte olan ülkeler ligine baktığımızda bu alandaki yatırımlar Türkiye’nin neredeyse 15 katına çıkıyor. Bu ülkelerde Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) yüzde 6’sına kadar kısmı teknolojide katma değerli üretime harcanıyor” bilgisini verdi. Bulut teknolojisinin 2008’li yıllardan bu yana konuşulduğunu ve artık kısmen anlaşıldığını söyleyen Özbilgin, “Verilerin nereye gittiğine ilişkin insanların kafasındaki belirsizlik bir anksiyete yaratıyor. Şu anda dünyada bir teknoloji dalgası var. Dünyadaki bilişim hizmetlerinin yüzde 80’den fazlası bulut üzerinden veriliyor. Türkiye’de ise bulut bilişimlere ilişkin maalesef hiçbir regülasyon yok. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın. Mevzuatın gri olduğu yerlerde kimse risk almak istemez. Kurumlara ve kamuya yönlendirme sağlayacak düzenlemelere ihtiyaç var. Bizim birincil görevimiz, bu süreçleri kamuya anlatmak” dedi.

CHATGPT’DE 8. ÜLKEYİZ’

CHATGPT’de lisanın kullanımında dünyada 8’inci ülkeyiz” diyen Özbilgin, yatırımların süreceği mesajını verdi: “ChatGPT gibi popüler araçların dışında binlerce yapay zekâ destekli kullanım alanı oluşturmaya çalışıyoruz. Yaşadığımız onlarca teknolojik kırılım var. İnsanlar ilk bilgisayar çıktığında da korktular. Yapay zekâ bizim yerimizi almayacak, katma değer yaratacak işlere odaklanılmasını sağlayacak. 

‘YETENEK MERKEZİYİZ’

MICROSOFT için önemli olanın teknolojik katma değerde fayda sağlayabilecek adımlar atmakolduğunu belirten Özbilgin, “Türkiye olarak yetenek merkeziyiz. Ben zamanımın önemli bir
kısmını çalışanlarımıza talip olan diğer ülke yöneticilerini engellemekle geçiriyorum. Çalışanlarımızın yüzde 50’si kadın ve Microsoft buna çok önem veriyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir