Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması: Artış alt kümeler geneline yayıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde besin ve güç fiyatlarındaki yükselişe vurgu yaptı.

Bankanın Mayıs enflasyonuna ait değerlendirmesinde şu sözler kullanıldı:

Bu periyotta, tüketici yıllık enflasyonundaki artış alt kümeler geneline yayılırken bu gelişmeye en bariz katkı temel mal ve hizmet kümelerinden gelmiştir.

Mayıs ayında, temel mal kümesinde yıllık enflasyon tüm alt kümelerde artış kaydetmiştir. Hizmet kümesinde yıllık fiyat artışı ulaştırma hizmetlerinde görece yatay seyrederken, lokanta-otelde daha besbelli olmak üzere öteki alt kümelerde yükselmiştir.

Besin fiyatlarında yıllık enflasyon işlenmemiş besinde gerilerken işlenmiş besinde yükselmeye devam etmiştir. Bir evvelki ay yüksek oranda artan taze meyve zerzevat fiyatlarında bu devirde zerzevat fiyatları kaynaklı olarak kısmi bir düzeltme izlenmiştir. Güç fiyatlarında şebeke suyu ve akaryakıt kalemleri öne çıkmıştır.

Bu periyotta, milletlerarası emtia fiyatları, döviz kuru gelişmeleri ve tedarik zincirinde süregelen aksamalarla üretici fiyatlarındaki artışlar sürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.