Mercusys ME50G AC1900 Wi-Fi Range Extender İncelemesi

Eviniz veya işyerinizde, halihazırda kullandığınız kablosuz internet ağını genişletmenin ekonomik bir yolunu arıyorsanız, bu incelemede konuğumuz olan Mercusys ME50G AC1900 Wi-Fi Range Extender sizin için ideal çözüm olabilir.

Ürünün fiyatı için tıklayın!

Mercusys markasını ilk defa duyanlarınız için kendisi 2016 yılında TP-Link çatısı altında kurulmuş, uygun maliyetli ve güvenilir ağ ürünlerinde uzmanlaşmış bir şirkettir.

Peki Wi-Fi Range Extender yani Türkçe meali, Wi-Fi menzil arttırıcı nedir? 

Mevcut kablosuz ağınızın hiç erişemediği ya da çok az eriştiği noktalara bu wifi menzil arttırıcılardan koyarak, internetinizin lokasyon içerisinde daha rahat çekmesini sağlayabilirsiniz. 

Piyasada bir çok özelliği bulunan farklı ağ ürünleri mevcut. Yine bunların bir kısmında wifi menzil genişletme özelliği de bulunabiliyor ancak çok fazla ücret ödemeden kolay yoldan wifi ağınızın menzilini genişletmek istediğinizde bu tarz ürünler imdadınıza yetişiyor. 

Öte yandan kablosuz ağınızın kapsama alanını artırmanın tek yolu da bu tarz bir ürün kullanmak değil. Örneğin günümüzde mesh sistemlerden söz ediyoruz artık, bu sistemler çok daha geniş alana, daha sağlıklı şekilde kablosuz ağınızı iletmeye yardımcı oluyor. 

Ancak kablosuz mesh sistemi hem sıradan ev kullanıcıları için çok maliyetli olurken hem de kablosuz ağı çok geniş bir alana yaymak niyetinde değilseniz pek bir anlamı yok.  

Bu bakımdan ilk başta da söylediğim gibi özellikle ev kullanıcıları ve küçük işletmeler için bu tarz Wi-Fi menzil genişleticiler çok daha ideal bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. 

Mercusys ME50G Kablosuz menzil genişletici şuan piyasada 750 lira civarında bulabileceğiniz uygun fiyatlı ama bir o kadar da işlevli bir ürün. 

Hem 2.4Ghz hem de 5Ghz bağlantıyı destekliyor ve bu iki ayrı kablosuz frekansını aynı anda yayabiliyor. 

MU-MIMO özelliğini destekliyor ki bu sayede bu Extender’a bağlanan birden fazla cihaz olduğunda herhangi bir gecikme sorunu ile karşılaşmıyorsunuz. 

Yalnız bu cihaz kablosuz frekans standardı olarak bir önceki nesil olan 802.11 AC’yi destekliyor. Yani bunun anlamı ne yazık ki Wi-Fi 6 mevcut değil. Tabii bu durum Mercusys ME50G’nin mensup olduğu segment açısından çok da şaşırtıcı değil.

Bu tip cihazlardan en büyük beklentimiz kolay bir kurulum sürecine sahip olmasıdır. Zira halihazırda kurulu olan ağa yeni bir cihaz eklemlendirmek özellikle bu tip ürünlerin ilk piyasaya çıktığı yıllarda biraz karın ağrısına sebep olabiliyordu. Ancak günümüzde çoğu network üreticisi bu konuyu çözmüş durumda. 

Mercusys ME50G özelinde baktığımızda, ürünü fişe taktıktan sonra akıllı telefonunuz aracılığı ile uygulamasını kurmak ve kolayca bağlantıyı gerçekleştirmek mümkün.

Google PlayStore veya Apple Appstore aracılığı ile Mercusys yazılımını telefonunuza indiriyorsunuz ve ardından bir hesap oluşturuyorsunuz. Daha sonraki adımlarda uygulama size ne tür bir cihazın kurulumunu gerçekleştirmek istediğinizi soruyor ve netice itibariyle yönergeleri takip ederek çok kolay bir şekilde mevcut kablosuz ağınız ile ürünü eşleştirebiliyorsunuz. 


Bu uygulamanın arayüzü oldukça kolay hazırlanmış ve tamamen Türkçe dil desteği de mevcut. Gerek kurulum yapmak gerekse de kurulum sonrası bir takım ayarlamalar yapmak oldukça kolay. Örneğin bu uygulama sayesinde, Extender’ı ilk başta nasıl kurduysanız illa o şekilde kullanmak zorunda değilsiniz. 


Eğer modeminiz halihazırda hem 2.4 GHz hem de 5 GHz frekanslarında yayın yapıyorsa, Mercusys ME50G’yi her iki frekans içinde ayrı ayrı menzil artırmak için konfigüre edebiliyorsunuz. 

Ayrıca Mercusys ME50G Access Point kurulumuna da izin veriyor. Yani eğer isterseniz, kablosuz ağı genişletmek yerine mevcut kablolu bağlantınızı kablosuz hale getirebilirsiniz.


 

Bu bağlamda ürünün hemen alt kısmında 1 Gigabit hızı destekleyen bir Ethernet portu mevcut. 1 Gigabit hızı desteklemesi ME50G’yi tercih etmeniz için önemli bir detay olabilir. Zira piyasada bulacağınız tüm menzil genişleticiler kablolu bağlantı imkanı sunmuyor.

Ethernet portunun hemen yanında küçük bir tuş göreceksiniz. Bu tuş WPS özelliğini aktif ediyor, bu sayede WPS destekli diğer ağ ürünleri ile Extender’ınızı kolay ve hızlıca bağlayabilirsiniz.

Toplamda 4 adet olan cihazın antenleri öne ve arkaya döndürülebilir şekilde tasarlanmış. Tamamen beyaz renkte imal edilmiş ve üzerinde WPS tuşu hariç başka hiçbir tuş yer almıyor.

Cihazın bağlantı durumunu ön tarafta yer alan led aydınlatma aracılığı ile takip ediyorsunuz. 

Bu led ışık yanıp sönüyorsa eğer, yeni açılmış ve bağlantı kurmaya çalışıyor demektir. 

Kırmızı ve sabit şekilde yanıyorsa, bağlantı kurabileceği bir ağ bulamadığı anlamına gelir. 

Yeşil renginde ve sabitse, Extender bağlantısı sağlıklı şekilde yapıldı demektir. 

Ve eğer bu led sabit yanıyor ancak rengi turuncuysa, bağlantı yapılmış fakat extender ile bağlı olduğu modem ya da router birbirlerine çok uzak yani bağlantı stabil değil demektir. 

Eğer isterseniz telefon uygulaması üzerinden bu Led’in çalışma şeklini değiştirmeniz mümkün. Mesela belirli saatlerde kapalı kalmasını sağlayacak şekilde zamanlayabilir ya da manuel olarak siz kapatabilirsiniz.

Hem 2.4Ghz hem de 5Ghz bağlantı yapabildiğinizi söylemiştik zaten. Teorik olarak 2.4 Ghz bağlantıdan 600 megabit, 5 Ghz’den ise 1300 megabit hızlara erişebilmek mümkün. 

Cihazın isminde yer alan AC1900 ibaresi de bu noktada anlam kazanmış oluyor.

12 Watt güç tüketiminde bulunan Mercusys ME50G, çalışır durumda ve yalnızca tek aygıt bağlandığı esnada 35 ila 45 derece dolaylarında, bölgeden bölgeye değişen sıcaklık değerlerine ulaşabiliyor. 


Çekim mesafesi anlamında yaptığımız testlerdeyse, Extender’ın tam yanında -20 dbm olarak ölçtüğümüz sinyal şiddeti, arada 1 duvar varken ve uzaklık yaklaşık 3 metreyken, -50 dbm’ye kadar düştü. Bu noktada sinyal gücünün çok düşmediğini ve yaklaşık yüzde 85 civarında seyrettiğini söyleyebiliriz. Mesafe ve araya giren duvar sayısı arttıkça örneğin 10 metre uzakta, araya giren duvar sayısı da 6 olduğunda sinyal seviyesi yüzde 20’nin de altına düştü ve burada sinyal şiddeti de artık -80 dbm seviyelerine inmişti. 


Bu tür bir cihazı halihazırda belli noktalara erişen internetinizi birazcık daha uzağa taşıma amacıyla kullanacağınız için bağlantı için sizin mesafenizden ya da duvar sayısından çok ürünün ana modem ile arasındaki mesafe daha önemlidir.

Not: Vdsl 35B profilini destekleyen bir model; şu anda her yerde faal değil . normal VDSLden farkı 35Bprofili daha yüksek internet hızlarını DSL üzerinde destekleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir