Mahmut Gürcan: Enflasyonu kalıcı olarak düşürmede kararlıyız

AK Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı İktisat İşleri Ünitesi’nce ilçeleri kapsayan “Ekonomi Buluşmaları” toplantı serisinin 28’incisi, Sancaktepe Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Artış kaydeden enflasyonu kalıcı olarak düşürme noktasında kararlıyız”

Burada bir konuşma gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Türkiye iktisadını geldiği noktayı gözler önüne sererken, son periyotta birçok etkene bağlı olarak artış kaydeden enflasyonu kalıcı olarak düşürme noktasında kararlı olunduğunu aktardı.

“Enflasyon global bir sorun haline geldi”

Bakan Yardımcısı Gürcan’ın yaptığı konuşmada, dünyada enflasyonun süratli bir biçimde artışını sürdürdüğünü ve enflasyonun global bir sorun haline geldiğini belirterek, “Küresel gelişmelere paralel olarak enflasyon ülkemizde de artış eğilimi kaydetmiştir. Son periyotta global emtia fiyatları, tedarik zincirlerindeki meşakkatler, döviz kuru gelişmeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın tesiri ile artış kaydeden enflasyonu kalıcı olarak düşürme noktasında kararlıyız. Önümüzdeki devirde enflasyonda yatay bir seyir bekliyoruz.” dedi.

“İşsizlik oranı pandemi öncesi düzeyinin altına geldi”

Türkiye’nin, 2022 yılının birinci çeyreğinde verisi açıklanan G20 ülkeleri ortasında en süratli büyüyen 3. ülke olduğunu aktaran Gürcan, “Öncü göstergeler, 2022 yılında da iç ve dış talebin müspet katkı verdiği istikrarlı büyümenin sürdüğüne işaret etmektedir. Sanayi üretimi yıllık bazda güçlü artışına devam etmektedir. İstihdamda salgının tesiriyle yaşanan kayıplar telafi edilirken, işsizlik oranı pandemi öncesi düzeyinin altına gelmiştir.” diye konuştu.

“İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 97,1 ile tarihinin en yüksek seviyesinde”

İhracatın geldiği noktayı gözler önüne seren Gürcan, “Bu da Türkiye İktisat Modeli’nin muvaffakiyetini gösteriyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 97,1 ile tarihinin en yüksek düzeyinde.

Turizmde pazar çeşitliliği

Turizm alanında kayda kıymet pazar çeşitliliğine sahibiz. Bu yıl Rusya ve Ukrayna dışındaki ülkelerden epeyce yüksek seviyede ziyaretçi girişi bekliyoruz. Bu iki ülkeden gelen turist sayısındaki azalmayı başka ülkelerle telafi edebilecek kapasiteye ve münasebetlere sahibiz. Yakın devirde iç ve dış talep ortasında daha istikrarlı büyüme kompozisyonu sayesinde cari süreçler istikrarında kalıcı güzelleşme bekliyoruz.

Kendi kendine yeten ülke olmaya devam edeceğiz

Buğdayda ve tahılda rastgele bir kıtlık görünmemekte, rekoltede yeterlilik var. Önümüzdeki harman periyodunda kendi kendine yetebilen seçkin ülkelerden olmaya devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

“Türkiye’de önemli bir yatırım seferberliği var”

Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada, bilhassa üretimi ve ihracatı artıracak çalışmaları iş dünyasıyla birlikte sürdürdüklerini vurgulayan Gürcan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin güçten kaynaklanan cari açığını da üreterek gidermeye inancımız tam. Devletimiz ve endüstrimiz el ele vererek Türkiye’yi çok daha düzgün noktaya getirecek üretim pazarımızı geliştireceğiz. Şu enflasyonist ortama karşın yatırım rüzgarının estiğini biliyoruz. Sanayicilerimiz, iş insanlarımız yeni yeni yatırımlar için bizlerle bağlantıya geçiyor. Görüyoruz ki şu an Türkiye’de önemli bir yatırım seferberliği var.

Çin’den kaynaklanan lojistik ağı kırılmasının avantajı

Natürel bunun en büyük nedenlerden biri Çin’den kaynaklanan lojistik ağının kırılması. Türkiye, pozisyonunu bu açıdan çok müspet istikamette kullanabilmekte. Geçmiş yıllarda kurdan ötürü bulunan dezavantajını şu anda gerçek kur siyasetiyle müspete çevirmiş durumda. Birebir vakitte jeopolitik pozisyonuyla bunu çok âlâ kıymetlendiriyor.

Dünyanın gözü Türkiye’de

Şu an tüm dünyanın gözü Türkiye’de. İthalat yapmak için sanayicilerimizin kapılarını aşındırıyorlar. İhracatımızın da üreterek daha âlâ düzeye geleceğine ve artacağına inancımız tam. Şu an prestijiyle yaklaşık 250 milyar dolar hududuna ulaştı ihracatımız. 2023 amacımız 500 milyar dolardı fakat bunu da kısa müddette yakalayacağımıza inanıyoruz. Devletimiz sanayicimizin, üreticimizin yanında. Her türlü dayanakla meselelerinizi çözmeye devam edeceğiz.”


“Yatırımcılar Türkiye’de nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşamıyor”

Türkiye’nin, bütçe istikrarında 2021 yılında birçok ülkeden müspet ayrıştığını söz eden Gürcan, “Bütçe istikrarımızın çok olumlu olduğunu görmekteyiz. Yatırımlar için Türkiye’de çok önemli avantajlar var. Genç nüfusumuz yaklaşık 13 milyon. Bu da yatırım ortamını teşvik etmekte. Üniversitelerin öğrenci kapasitesi ve mezun sayısını artırdık. Yatırımcılar Türkiye’de nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşamıyor. Ülkemizde altyapı yatırımları konusunda çok değerli aralar katettik. Türkiye’nin bu konumu bundan sonraki devirde kaynaklarını üretim, ihracat ve istihdamın daha da artırılması tarafında kullanmasına imkan tanıyacaktır.

Fiyat İstikrarı Komitesi önlem alacak

Fiyat İstikrarı Komitemiz (FİK) önümüzdeki periyotta gerek arz güvenliğini sağlamak gerek fiyat istikrarının sağlanması için her türlü önlemi alacaktır. FİK’te atılacak proaktif adımlar sayesinde enflasyonun düşmesini destekleyeceğiz.” formunda konuştu.

Dijital eser takip sistemi

Dijital eser takip sistemine değinen Gürcan, “Ürün arz güvenliğine ve enflasyonla çabaya katkı sağlayacak biçimde bu sistemi kullanacağız. Türkiye İktisat Modeli’nin en değerli çıktılarından birisi yeniden fiyat istikrarıdır. Hazine takviyeli KGF paketlerimizde imalat, ihracat, tarım, turizm, teknoloji ve toptan ve perakende dallarına öncelik veriyoruz. İklim değişikliği ile uğraş de değerli önceliklerimizden biridir.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.