Lufthansa pilotlarının grevi fiyat muahedesiyle iptal edildi

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’da çalışan pilotların 7 Temmuz’dan itibaren planladıkları iki günlük grevin, maaşlarda muahedeye varıldığı için iptal edildiği bildirildi.

Alman pilot sendikası Vereinigung Cockpit (VC) tarafından yapılan açıklamada, pilotların bu hafta planlanan grevinin Lufthansa idaresi ile “kapsamlı mali ve yapısal hususlar paketi” üzerinde muahede sağlanması nedeniyle iptal edildiği belirtildi.

Açıklamada, mutabakata yönelik ayrıntıların önümüzdeki günlerde açıklanacağı vurgulandı.

Alman Pilot Sendikası Cockpit İdare Heyeti Lideri Marcel Gröls, hususa ait değerlendirmesinde, “Müzakere masasında bir sonuca ulaşılabilmesinden ve bunun sonucunda müşteriler, çalışanlar ve şirket için daha fazla zararın önlenebilmesinden mutluyuz.” tabirini kullandı.

Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketlerinden olan Lufthansa pilotları, “maaşların iyileştirilmesi” görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının akabinde bir günlük greve gitmişti. Grev nedeniyle Lufthansa, Almanya’da 800 uçuşunu iptal etmek zorunda kalmış, bu iptaller 130 binden fazla yolcuyu etkilemişti.

Bugün de Cockpit sendikası, Lufthansa’da 5 binden fazla yolcu uçağı pilotlarının 7-8 Eylül’de tekrar grev yapacağını duyurmuştu.

Lufthansa idaresi ise sendikanın bu hafta tekrar greve gideceğini açıklamasının akabinde fiyat uyuşmazlığının tırmanmasını durdurmak maksadıyla gün içinde yapılacak acil görüşmelerde sendikaya pilotlar için “daha âlâ bir teklif” sunacağını bildirmişti.

Sendika, bu yıl için yüzde 5,5’lik bir fiyat artışı, gelecek yıldan itibaren de fiyatların otomatik olarak enflasyon düzeyine uyarlanmasını talep ediyordu.

Salgın devrinde durma noktasına gelmesinin akabinde keskin bir toparlanma yaşayan Alman hava yolu bölümü, işçi meşakkati ve grevlerle karşı karşıya bulunması dikkati çekiyor.

Ülkede bilhassa yaz tatilinin başlamasıyla birçok havalimanında işçi eksikliği nedeniyle uzun kuyruklar oluşmuştu.

Çok sayıda uçak seferi iptal edilmiş yahut seferin gecikmesinden dolayı yolcular gidecekleri yerlere geç ulaşmıştı.

Bu kuyruklar, gecikmeler ve iptaller Covid-19 karantinalarından sonra seyahat etmek isteyen tatilcileri hayal kırıklığına uğratmıştı.

Rusya-Ukrayna savaşının iktisat üzerinde tesiriyle enflasyon oranlarının çift sayılara yaklaşmasıyla, gelecek aylarda toplu maaş pazarlıklarının Avrupa genelinde “sıkıntılı” geçmesi bekleniyor.

Bu ortada, Almanya’da, temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, güç ve besin fiyatlarındaki son yükselişle ağustosta tekrar yüzde 7,9’a çıkarak 1974’ten bu yana görülen en yüksek düzeye ulaştı. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.