Kurban pazarları ulaşım sarfiyatına yenik düştü

Kurbanlıkları taşıyan bir kamyon geçen yıl 7 bin TL’ye gelirken bu yıl 25 bin TL’ye geldi. Artan ulaşım masrafları nedeniyle kurbanlık pazarlarının küçüldüğü, besicilerin çoğunlukla kendi memleketlerinde satış yaptığı belirtildi.

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, ülke genelinde 850 bin büyükbaş, 2,5 milyon da küçükbaş kurbanlığın satışa sunulduğunu, ulaşım maliyetlerindeki artış nedeniyle pazarların bu yıl küçüldüğünü söyledi.

Yardımcı, “Bu yıl ulaşım fiyatı yüksek oldu. Geçen sene 7-8 bin liraya gelen bir kamyon, bu yıl 25 bin liraya geldi” dedi.

‘BESİCİLER KENDİ MEMLEKETLERİNDE SATIŞ YAPIYOR’

Turizm kenti Antalya’nın en büyük kurban pazarının geçen yıla oranla yüzde 70 küçüldüğü belirtildi. Kente bu yıl yalnızca 14 bin büyükbaş, 150 bin de küçükbaş kurbanlık getirildi.

Kurbanlık getirenler ise ulaşım maliyetlerinin yüksek olduğunu, bu nedenle besicilerin kendi memleketlerinde satış yapmaya çalıştığını söyledi.

‘BU YIL PAZARLIKLAR DAHA SIKI’

Yardımcı’nın verdiği bilgiye nazaran, büyükbaş kurbanlıklar 20 bin liradan, küçükbaşlar ise 2 bin liradan başlıyor.

Ülke genelinde 850 bin büyükbaş, 2,5 milyon da küçükbaş kurbanlık olduğunu da kaydeden Yardımcı, “Her şeye artırım geldi. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda kurbanlıkların fiyatı uygun. Bu yıl, ulaşım fiyatı yüksek oldu” dedi.

Bu yıl pazarlıkların daha sıkı yapıldığını anlatan besiciler ise, kurbanlıkların kimi vakit bedelinin altında satıldığını söyledi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.