KKTC’de kurulan koalisyona meclisten güvenoyu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Tekrar Doğuş Partisi’nden (YDP) oluşan koalisyon hükümeti, Cumhuriyet Meclisi’nde yapılan oylamada güvenoyu aldı.

KKTC’de İçişleri Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Ünal Üstel başkanlığında kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yine Doğuş Partisi’nden (YDP) oluşan koalisyon hükümeti için Cumhuriyet Meclisi’nde itimat oylaması yapıldı.

Oylamada, 50 milletvekilinden 29’u lehte, 20’si aleyhte oy kullanırken, 1 milletvekili ise oy kullanmadı. Muhalefet partileri olan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Halkın Partisi (HP) UBP-DP-YDP koalisyonuna ret oyu verdi.

Başbakan Üstel oylamanın akabinde yaptığı açıklamada, “Biz ateşten gömleği giydik. Ülkemiz, devletimiz için çalışacağız. Bu sıkıntı günlerden sevgiyle birlik beraberlik içinde anavatanın dayanağıyla çıkacağız” dedi.

KKTC’de Başbakan Faiz Sucuoğlu liderliğinde 25 Nisan’da kurulan UBP, DP ve YDP’den oluşan koalisyon hükümeti 30 Nisan’da istifa etmişti. Hükümetin istifasının akabinde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma vazifesini İçişleri Bakanı Üstel’e vermişti. Akabinde Üstel başkanlığında 12 Mayıs’ta UBP-DP-YDP’nin oluşturduğu koalisyon hükümeti kurulmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.