Kapadokya’daki kültürel varlıklara ziyan argümanı yalanlandı

Türkiye’nin en değerli kültürel varlıkalarından biri olan Nevşehir’deki peribacaları bu günlerde yol çalışması ile gündemde.

Bölgede devam eden çalışma, evvel toplumsal medyada sonra da birçok medya organında haber haline getirildi.

Yeni yol çalışması peribacalarını yok ediyor iddiası

Buna nazaran, Göreme-Ortahisar araasındaki ulaşımı sağlamak için başlatılan çalışmanın tarihi ve doğal varlıkların talanına yol açtığı tez edildi.

İş makinalarının milyonlarca yılda oluşan peribacalarına ziyan verdiği argümanı üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kapadokya Alan Başkanlığı yazılı bir açıklama yaparak ayrıntılı bilgi verdi.

Tarihi alanlara ziyan verildiği tezinin yalanlandığı açıklamada, bilakis halihazırda kullanılan Göreme Beldesini Ortahisar Beldesine bağlayan mevcut 2.8 km lik yolun yaz aylarında artan araç trafiği, büyük tonajlı araçların geçişi ile tarihi varlıklara ziyan verdiği beirtildi.

Havadan fotoğraflarla eski ve yeni yol

Havadan çekilen fotoğraflarla kullanımda olan yol ile yeni yolun tarihi varlıklara uzaklıkları ve tesir alanları da görsel olarak göz önüne koyuldu.

Yapılan haberlerin manipülatif olduğu belirtilirken, yol inşasına başlamadan yapılan arkeolojik jeoradar çalışmaları kapsamında rastgele bir anomaliye rastlanmadığının altı çizildi.

Kapadokya Alan Başkanlığı’nın bahse ait yaptığı yazılı açıklamanın tam metni şu formda:

“Mevcut yol tarihi varlıklara ziyan veriyor”

Ortahisar – Göreme Yol Projesi hakkında çıkan çeşitli haberler, yapılan açıklamalar ve birtakım toplumsal medya paylaşımlarında yer alan argümanlara ait basın açıklamasıdır.

Göreme Beldesini Ortahisar Beldesine bağlayan mevcut 2.8 km lik yol, peribacaları, kaya oluşumları, tescilli kültür varlıkları ve kiliselerin önünden geçmektedir. Kelam konusu yolu her gün yüzlerce ağır tonajlı araç ağır bir halde kullanmakta ve arazi morfolojisi gereği kültür varlıklarına ziyan vermektedir.

Turizm dönemlerindeki ağır araç kullanımları da göz önünde bulundurulduğunda, kelam konusu yolun yakınındaki Tokalı kilise, Kızlar Manastırı, Elmalı kilise, Yılanlı kilise ve Karanlık kiliselere, titreşim ve atmosferik gazlar sebebiyle ziyan gördüğü bilinmektedir.

“Aternatif bir yol çalışması gerekliliği doğmuştur”

Mevcut yolun sürdürülebilir olmadığı, doğal ve kültürel varlıkları olumsuz etkileyerek ziyan verdiği ortaya çıkmış ve alternatif bir yol çalışması gerekliliği doğmuştur.

Alternatif yol çalışmaları 2.2 km uzunluğunda olup genişliği 5 ile 7 metre ortasında değişen kadastral yol çizgisindedir.

“Yeni yol kaya oluşumlarının uzağından geçiyor”

Planlanan yol, kaya oluşumların uzağından geçmekte ve Gizli kiliseye 18 metre uzaklıktadır.

Güzergâh çalışmalarından sonra arkeolojik jeoradar çalışmaları yapılmış rastgele bir taşınmaz kültür ve tabiat varlığına rastlanmadığı tespit edilmiştir.


“Yol çalışması ile sıkıntıların giderilmesi amaçlanmıştır”

Ayrıyeten yol çalışmaları devam ederken bir bütün olarak Göreme Açık Hava Müzesi ile etrafına yönelik Etraf Düzenleme Projesi ve ulaşım planlaması çalışmalarına başlanılmıştır.

Kelam konusu haberler kamuoyunu yanlış yönlendirmekte ve manipülatif olup yapılan yol çalışması ile sıkıntıların giderilmesi amaçlanmıştır.

Kapadokya Alan Başkanlığımız, sorumlu olduğu alandaki eşsiz tarihi, kültürel ve doğal pahaları muhafaza ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlama misyonu ve sorumluluğundan taviz vermeden vazifesini eksiksiz biçimde sürdürmeye kararlıdır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.