Kanada’da kedilere ‘tasma zorunluluğu’ tartışması başladı

Toronto Belediye Meclisi’nde çarşamba günü oylamaya açılan yasa taslağında, sokak kedilerinin mahallî ekosistemlere ziyan verdiği ve kuşları avlayıp kemirgenlerin sayısını azalttığı savunuldu.

“KEDİNİZİ SEVİYORSANIZ ONU KONUTTA TUTUN”

Ayrıca kedilerin yaban hayvanlarının saldırısına uğradığı ya da araçların çarpması sonucu hayatını kaybettiği de belirtildi. Yasa tasarısını sunan eski Scarborough temsilcisi Glenn De Baeremaeker, “Kedinizi seviyorsanız onu meskende tutun” dedi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; tasarıda kedi sahiplerinin hayvanlarını sokağa bırakmasının yasaklanması, kedilerini dışarı çıkarmak isteyen bireylerin de tasma kullanmasının mecburî kılınması öngörülüyor.

NİHAİ OYLAMA İÇİN ÇOĞUNLUĞUN TASARIYI ONAYLAMASI GEREK

Söz konusu oturumda, belediyenin toplumsal kalkınma ve iktisat kısmında oylamaya sunulan tasarı geçer oy aldı. Ama kesin oylama için tüm belediye meclisinin toplanması ve çoğunluğun tasarıyı onaylaması gerekiyor. Toplantının iki hafta içinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Yasa değişikliğine dayanak verenler ortasında Toronto Yaban Hayatı Merkezi isimli hayır kuruluşunun yöneticisi Nathalie Karvonen da vardı.

KUŞ VEFATLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Karvonen, devlete bağlı Kanada Etraf ve İklim Değişikliği ünitesinin 2013’teki bir çalışmasına atıfta bulunarak, ülkede yılda yaklaşık 200 milyon kuşun kediler tarafından öldürüldüğüne dikkat çekti.

Öte yandan belediyede lisans verme ünitesinden Carleton Grant, planın uygulanabilir olmadığını savundu.

Grant, konuttaki kedilerin sokağa bırakılması engellense bile tüm sokak kedilerinin bakımının sağlanması için kentte kâfi barınak kapasitesi olmadığını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.