Güç sisteminin garantisi FSRU

Alımı çok evvel planlanan Türkiye’nin birinci yüzer depolama ve gazlaştırma ünitesi Ertuğrul Gazi FSRU gemisi bir yıllık mühlet içerisinde yaklaşık 2,1 milyar metreküp gazı ulusal sisteme aktardı.

Sadece Ertuğrul Gazi’nin 1 yıllık LNG taşıma performansı, İstanbul’da 6 ay, Ankara’da 1 yıl, İzmir’de ise konutların 3 yıllık tüketimine denk geliyor.

Enerjide attığı adımlarla Avrupa dahil birçok ülkenin önünde yer alarak vatandaşına kesintisiz güç ulaştırma konusunda fark yaratan Türkiye, güç sisteminde devreye aldığı farklı enstrümanlar ile de arz güvenliğini çeşitlendirdi.

ERTUĞRUL GAZİ SİGORTA OLDU

Sabah’ın haberine nazaran, Türkiye’nin güç arz güvenliğini teminat altına almak ve milleti ucuz ve inançlı güç ile buluşturmak için faaliyetlerini aralıksız sürdüren BOTAŞ, 25 Haziran 2021’de Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Türkiye’nin birinci FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) gemisi Ertuğrul Gazi’yi devreye aldı.

BOTAŞ tarafından inşa ettirilen Ertuğrul Gazi FSRU Gemisi 295 metre uzunluğa, 46 metre genişliğe ve 63 metre yüksekliğe sahip bulunuyor.

108 milyon standartmetreküp doğalgaza muadil olan 170 bin metreküp LNG depolama ve günlük 28 milyon standartmetreküp gazlaştırma kapasitesi ile Türkiye’nin kesintisiz güce ulaşmasında değerli bir hisseye sahip olarak bir yılı aşkın müddettir misyon yapmaya devam ediyor.

BİR YILDA 2.1 MİLYAR METREKÜP GAZI ULUSAL SİSTEME AKTARDI

Ertuğrul Gazi, 1 yılda yaklaşık 2,1 milyar metreküp gazı ulusal sisteme aktarırken, yalnızca Ertuğrul Gazi’nin 1 yıllık LNG taşıma performansı, İstanbul’da 6 ay, Ankara’da 1 yıl, İzmir’de ise konutların 3 yıllık tüketimine denk geliyor.

SAROS FSRU TERMİNALİ YIL SONU AÇILACAK

Öte yandan BOTAŞ tarafından FSRU’lardan transfer edilen doğalgazın ulusal doğalgaz şebeke sistemine aktarılabilmesi için, Edirne’nin Saros Körfezi’nde Saros Yüzer LNG Depolama ve Yine Gazlaştırma Ünitesi inşaatını sürdürüyor.

Saros FSRU tamamlandığında Marmara Bölgesi’nin arz güvenliğiyle ilgili tüm sorunları çözeceği üzere, proje bölgenin ihracat merkezi olmasına dönük dev adımlarından biri olacak

KAYNAK: SABAH

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.