Global besinde kırmızı alarm: 276 milyon aç beşere 47 milyon daha eklenecek

Global ısınma kaynaklı kuraklık, dünyanın tahıl ambarı durumundaki ülkelerin üretimini tehdit ediyor. Ziraî üretimde iklim değişikliği kaynaklığı oynaklıklara pandemi kısıtlamaları da eklenince dünyanın birçok bölgesinde yetersiz beslenen insan sayısı artıyor. Yükselen besin talebine rağmen, düşen üretim düzeyleri de birçok ülkeyi şimdiden düşündürüyor.

EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR KRİZ KAPIDA

Global besin krizi son olarak İstanbul’da gerçekleştirilen Milletlerarası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Bölge Başkanlığı’nın bölgedeki birinci aktifliği olan “1. IAOM Avrasya Milletlerarası Kongre ve Sergisi”nde masaya yatırıldı. IAOM Avrasya Lideri Eren Günhan Ulusoy, “BM raporuna nazaran dünyada 811 milyon insan yetersiz besleniyor. Dünya Besin örgütünün mayıs ayında yaptığı açıklamaya nazaran 2019 yılında açlık hududunda yaşayan insan 135 milyonken, bugün 276 milyon insan açlık hududunda yaşıyor. Şayet tedarik zincirinde Ukrayna’dan kaynaklanan kopma giderilemezse 47 milyon insan daha birebir tehditle karşı karşıya kalacak. Buğdayın, besinin fiyatları yükselmeye devam ediyor. BM, WFP, WTO, IMF, aklınıza gelecek tüm kurumlar, dünyanın daha evvel eşi gibisi görülmemiş bir açlık kriziyle karşı karşıya olduğuna hem fikir” açıklamalarında bulundu.
Eren Günhan Ulusoy

TAHIL ENDEKSİNDE TÜM VAKİTLERİN REKORU

FAO tahıl endeksi’nin Rusya ile Ukrayna’nın çatışması sonrasında 170 düzeyine kadar yükselerek tüm vakitlerin rekorunu kırdığına dikkat çeken Ulusoy, “Yeni dönem için Amerikan Tarım Dairesi’nin açıkladığı birinci iddialarda, dünyanın 2021/22 dönemi kapanış stoku 279 milyon ton iken, 2022/23 döneminde stokunun 267 milyon tona düşmesi bekleniyor” dedi. Ulusoy, Hindistan’ın rekor üretim beklediği bir dönemde ani sıcaklar ile ihracatı durdurmasına işaret etti. Ulusoy, su kaynaklarının kullanımına da dikkat çekti.

TMO verimli hasat periyodu geçirdi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Ahmet Güldal ise, “Önceki yıllara nazaran, geçen yıla nazaran çok daha güzel bir hasat devrine girmek üzereyiz, bunun farkındayız. Kimi ülkelerde kuraklığın tesirinin fazla olması, kimi ülkelerde de üretimin fazla olması dünyada bir ölçü zaman stoklarının azalması kelam konusu olsa bile mantıklı kararlar ve karşılıklı anlayışla sürece katkı verecek halde, geçmiş devirlerde yıllar önce gibisi krizlerde olduğu üzere bu devirler de sona erecektir” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.