Gergerlioğlu’ndan Soylu’ya açtığı hakaret davasında reddi hâkim talebi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkında hakaret ettiği savıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında açtığı davanın şuurlu olarak ilerletilmediği argümanı çerçevesinde avukatı aracılığıyla reddi hakim talebinde bulundu.

‘ANAYASA’YA TERS SÜREÇLER…’

Gergerlioğlu’nun avukatı Bişar Abdi Alınak, Bakan Soylu’ya yönelik açtıkları hakaret davasına ait olarak yazılı açıklama yaptı ve reddi hakim talebinde bulunduklarını bildirdi. Alınak şu açıklamalarda bulundu: “Tarafımızca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hakkında müvekkil Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yönelik sarf etmiş olduğu hakaret ve iftira içerikli telaffuzlarından dolayı manevi tazminat savası açılmıştır. Ne yazık ki, dava yargılama evrelerindeki Anayasa’ya muhalif süreçler sebebiyle durma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Mahallî Mahkeme, müvekkil hakkında yürütülen rastgele bir soruşturmanın olup olmadığını araştırma cihetiyle hakaret etmiş, tarafımızca da bu sıkıntının “bekletici sebep” sayılıp sayılmayacağı konusunda beyan vermemiz için mühlet vermiştir.”

‘HUKUKA TERS BİR KARAR HEDEFLENİYOR’

Alınak şöyle devam etti: “Yerel Mahkeme yargılama yaparken kozmik hukukun ve Anayasa’nın en temel prensibi olan masumiyet karinesini görmezden gelmektedir. İçişleri Bakanı’na karşı kanunen kaideleri oluşan tazminat kararlarını uygulamayarak hukuka karşıt bir karar tesisi hedeflenmektedir. Çünkü rastgele bir soruşturmayı kesin karar üzere kıymetlendirerek bekletici sebep saymak öteki bir halde de açıklanamaz. Hukuka ve adalete inancını yitirmemiş yargı mensuplarını müstesna tutarak HDP Milletvekillerinin ve yöneticilerinin nefes almasını dahi kriminalize eden anlayışın yargının her hücresine kanser üzere yayıldığını bir sefer daha görmüş bulunmaktayız.”

Reddi hakim münasebetlerini açıklayan Alınak son olarak şunları söyledi: “Anayasa’nın Masumiyet karinesini hiçe sayarak yürütülen rastgele bir soruşturmayı kesin karar üzere gören bu anlayışı, yargıçların kanunun emredici kararlarına karşın karar al(a)madığını ve yargılamayı yürüten 35. Asliye Hukuk Hakimi hakkında reddi hakim talebinde bulunduğumuzu kamuoyuna hürmet ile bildiririz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.