Ergin Ataman: Ömer Faruk Yurtseven’in Türk halkından özür dilemesi gerekiyor

“Ömer Faruk Yurtseven bize yanıt vermedi”

A Ulusal Basketbol Ekibi Başantrenörü Ergin Ataman, TRT Spor’a verdiği röportajda Ömer Faruk Yurtseven hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu. İşte gündeme dair o açıklamalar…

“BİZE KARŞILIK VERMEDİ”

Ergin Ataman, kampı izisiz bir halde terk eden Ömer Faruk Yurtseven’e yansıda bulundu. Ataman, “Ben çok üzüldüm ve şok oldum. Kadroyu açıkladıktan sonra bu türlü bir haber geldi. Yardımcılarım ulaşmaya çalıştılar. Beni en çok kıran, bize yanıt vermedi. Ömer Faruk, bizi daima Amerikalı menajerle muhatap olma durumunda bıraktı. Menajeri onu tesir altına almış. Yalnızca basketbol oynamak için burada değil, Türk bayrağını tepeye çıkarmak için buradayız. En büyük yaptırım, Türk halkının vicdani yaptırımıdır. Mana veremedim bu karara. Öbür kadroların NBA’deki en düzgün oyuncuları gelirken, Ömer Faruk için de bu bir fırsat olabilirdi. Bizim için de farklı bir oyuncuydu. Neden bu türlü bir karar aldığını anlamakta zahmet çekiyorum” dedi.

Başarılı başantrenör, Yurtseven’nin ABD’li menajerleri devreye soktuğunu belirti.

Ataman, açıklamalarında şu tabirlere yer verdi: “Hatta yardımcılara Hakan Demir ve Mehmet Okur’la konuştum. Onlar ulaşmaya çalıştılar. Beni en çok kıran onlara yanıt vermemesi oldu. Bizleri daima Amerikalı menajerle muhattap olma durumunda bıraktı. En son gün lider Hidayet Türkoğlu ile konuşmuş. Amerikalı menajerin bizlerin hislerini anlamasını düşünemiyorum. Ben burada çok önemli bir menajer tesiri görüyorum. Ömer Faruk için bu yılın çok değerli olduğunu, Miami Heat‘te kendini göstermesi gerektiğini ve o yazın orada idman yapacağını ve bana nazaran Avrupa’da üst seviyede kelam sahibi olan bir antrenör olarak hiç mana veremediğim bir durum. Zira sonuçta baktığınız vakit bu Avrupa Şampiyonası’nda Doncic, Giannis, Jokic oynuyor.” 

“BUNLARI BİZE VEREBİLECEK”

Ataman, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Sertaç Ulu deneyimli bir oyuncu, dışarıdan şutu var ya da Alperen çok uygun bir oyuncu lakin Ömer Faruk da atletizm olarak bizim için değerliydi. İşte İngiltere maçında iki tane alley-opp durumu var. Bunları bize verebilecek, savunma sertliği ve ribaund katkısı verebilecek oyuncuydu. Neden bu türlü bir karar aldığını ben anlamakta zorluk çekiyorum.”

“MİLLİ GRUP HERKES İÇİN ÖZEL OLMALI”

Ergin Ataman, TRT Spor’a verdiği röportajda, “Türk Ulusal Grubu çok üst seviye bir grup. Baktığın vakit Cedi Osman, Alperen Şengün, Furkan Korkmaz, Shane Larkin, Melih Mahmutoğlu, Sertaç Ulu bunların hepsi Avrupa’da, NBA’de üst seviye oyuncular. Oradan 1’e 0 idman yapacaksın işte sağdan attın, soldan attın, şut antrenörü gelecek büsbütün imaj. Öbür bir şey değil. Burada yapılan sert idmanlar, artık oynanacak olan hazırlık maçları yani işte dün Yunanistan-İspanya maçı oynandı Giannis 21 dakikada 31 sayı – 10 ribaund yaptı. Zevkle oynuyor, bunlar dünya starı. Biz hiç kimseyi zorla ulusal gruba getiremeyiz. Bu ulusal ekip herkes için özel olmalı. Bu ülkede kardeşlerimiz, arkadaşlarımız bu ülkenin bayrağı için canını, kanını akıtıyor. Bizim de yapmamız gereken şurada 1-1.5 ay Türk Halkı için bu bayrağı temsil etmek. Ben de çok yorgunum. EuroLeague’de üst üste şampiyon olmuşum. Sonuçta bir risk alıyorum. Burada herkesin bir beklentisi var” diye konuştu.

“ONU KAYBETMEK İSTEMİYORUM”

Ömer Faruk’u kaybetmek istemediğini açıklayan Ataman, ”Ömer Faruk genç bir oyuncu ben onu kaybetmekten de yana değilim. Ben ileride onun da bu yanlışını anlayarak tekrar arkadaşlarının yanına döneceğini düşünüyorum. Türk Halkı haftalarca, aylarca bu çocukların NBA’de oynamasından gurur duyuyorlar. Ben kendi oğlumdan biliyorum gece uyanıp Türk oyuncuların maçlarını izliyor. Basınımız bu çocukları daima gündemde tutuyor. Siz de gelin burada arkadaşlarınızla birlikte bu ülkenin ulusal ekibini en üste çıkartmak için gayret sarfedin. Ömer Faruk’un gençlik yanlışı yaptığını düşünüyorum. İnşallah ileride bu yanılgısından dönecektir diye umut ediyorum” dedi.

“ÇIKAR ÖZÜR DİLER”

Türkiye’yi doruğa çıkarmak istediğini belirten Ergin Ataman, “Ben istediğim vakit giderim, istediğim vakit gitmem bu türlü bir şey yok. Gelip benden değil, TBF’den değil Türk halkından özür diler, ben burada bir kusur yaptım, orada olmam gerekiyordu diye bir özür dilerse bakarız. Teknik olarak bir meşakkat yok yani gelir yeniden oynar lakin Türk Halkına karşı böylesine bir maksatla çıktığımız yolda bir borcu var. Biz şu an burada yalnızca basketbol oynamak için burada değiliz. Biz şu an Türkiye’yi tepeye çıkartmak için buradayız. Sen de bu kümenin kıymetli bir parçasıysan o sorumluluğu yerine getirmen gerekiyordu. Kimseye bir şey yapamayız biz. Gelmez ve oynamazsa bizim bir yaptırımımız yok. En büyük yaptırımı Türk Halkının vicdani yaptırımdır. Çıkar özür diler. Benim için bir şey yok. Sevdiğim de bir genç fakat dediğim üzere menajerinin bundan sonra oyuncu pazarlamasına müsaade verilmemesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek cümlelerini sonlandırdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.