Eğitim-Sen’den ‘YÖK’ açıklaması: İstifaların ve misyondan almaların nedeni açıklanmalı

Eğitim Sen, “Son on günde 20 heyet üyesinden 10 üyenin misyondan alınması ya da istifa etmesi karşısında hiçbir açıklama yapılmaması, tezlerdeki vahameti aşan boyutlar olduğu kuşkusunu oluşturmaktadır. Eğitim Sen olarak YÖK’e davetimiz, yaşanan istifa ve misyondan almaların münasebet ve nedenlerini kamuoyuyla paylaşmasıdır” açıklamasını yaptı.

Eğitim Sen, 10 YÖK üyesinin misyondan alınması ve istifa etmesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Sendikadan yapılan açıklama şöyle:

“Yükseköğretim Heyeti üyelerinin vazifeden alınması, istifası ve yeni atamalara dair çeşitli tezler ileri sürülmekte lakin YÖK’ten kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik hiçbir açıklama yapılmamaktadır. Son on günde 20 şura üyesinden 10 üyenin vazifeden alınması ya da istifa etmesi karşısında hiçbir açıklama yapılmaması, tezlerdeki vahameti aşan boyutlar olduğu kuşkusunu oluşturmaktadır.

“SÖZ KONUSU SAVLAR ÜZERİ KAPATILABİLECEK SAVLAR DEĞİLDİR”

Bu nedenle, üniversiteleri ve üniversite bileşenlerini yakından ilgilendiren böylesi bir mevzunun aydınlatılması bir gereklilik değil, zorunluluktur! YÖK’ün kaldırılarak, siyasal iktidardan değil, beşerden toplumdan ve tabiattan yana demokratik ve özerk üniversite anlayışının, üniversitenin her ünitesinde hayata geçirilmesinin ehemmiyeti bir sefer daha ortaya çıkmıştır. Eğitim Sen olarak YÖK’e davetimiz, yaşanan istifa ve vazifeden almaların münasebet ve nedenlerini kamuoyuyla paylaşmasıdır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.