Denize sıfır yıkımda rant savı: ‘Otel ve AVM yapacaklar’

Mersin’in Faziletli ilçesine bağlı Kumkuyu (Tırtar) Mahallesinde hazine yerinde üretim yapan çiftçilerin konutlarının rant uğuruna yıkıldığı öne sürüldü. Bölgede inceleme yapan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, denize sıfır yere otel ve AVM yapılmak için konutların yıkıldığını söyledi.

Mersin’in Faziletli ilçesine bağlı Kumkuyu(Tırtar) mahallesinde geçtiğimiz hafta olaylı yıkımla meskenleri başlarına yıkılan köylüler, bölgenin rant uğuruna imara açılacağını tez etti. Bölgede inceleme yapan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “Otel ve AVM yapılacak” dedi.

CHP’li Gökçel, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın parsel numaralarını değiştirdiğini, denize sıfır pahalı hazine yerinin imara açma teşebbüsleri nedeniyle yıkımın gerçekleştiğini lisana getirdi.

Evleri yıkılan köylüler, Osmanlı devrinden kalma tapuları olduğunu ve üzerinde yüzyıllardır tarım yaptıkları topraklardan kopartıldıklarını söyledi. Yıllardır tarım ve hayvancılık yaptıkları yerlerin Otel ve AVM yapmak için parsel numaralarının değiştirildiğini söyleyen köylüler, jandarma tarafından şiddete uğradıklarını söz etti. İmar barışına müracaat ettiklerini ve yasal sorumluluklarına yerine getirmelerine karşın meskenlerinden edildiklerini lisana getiren mahalle halkı, eşyaları içindeyken belediye takımlarının meskenlerini yıktıklarını belirtti.

Geçen hafta yapılan yıkım olaylı geçmişti. Yıkıma pürüz olmak isteyenler karga tulumba alandan bu türlü çıkartılmıştı.

“YÜZ YILDAN FAZLA MÜDDETTİR BURADA ÜRETİM YAPIYORLAR”

Tırtar mahallesinde yaşayan vatandaşları ziyaret eden CHP Mersin Millletvekili Cengiz Gökçel, “Kumkuyu’da yüzyılı aşkındır atalarından kalan topraklarına kendilerine barınacak mesken yapan vatandaşlarımız maalesef belediye gruplarınca konutları başlarına yıkıldı.

Bulunduğumuz alan hazine toprağı. Vatandaşlarımız yüz yılı aşkın müddettir burada hem barınıyorlar hem de tarım yapıyorlar. Buradan Etraf ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyorum. Atalarından kalan ecrimisil ödedikleri bu arazi bu insanların hakkı” dedi. AVM ve otel yapmak için insanların meskenlerinden edildiğini vurgulayan Gökçel, daha sonra şunları söyledi:

“Buraya AVM yapmaya çalışıyorsunuz bunu biliyoruz. Fakat bu beşerler sahipsiz değil. Fatma teyze sahipsiz değil derhal bu uygulamadan vazgeçin ve ziyanlarını tazmin edin.

İnsanlara konut yapacağız diye hazine yerlerinin satılacağını söylüyorsunuz. Bu türlü mi konut yapılacağını söylüyorsunuz, bu türlü mi konut yapacaksınız? Hazine yeri bu ülkenin 84 milyon vatandaşının toprağı. Siz 100 yılı aşkındır bu araziyi kullanan insanları buradan meskenlerini yıkarak göndermezsiniz. Bu beşerler da kanunlar önünde hakkını arar. Bu ülkenin rantını birilerine peşkeş çekmekten vazgeçin. Buraların hakkı bu insanlarındır, burayı kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.