Damar sıhhatini bozuyor! Çok dar giysiler giymenin sıhhate ziyanları

Çok dar kotlar giymek, korseye sığmak için uğraşmak, çok dar topuklu ayakkabılar giymek… Uygun hissettirmesi gereken bu makus alışkanlıklar sıhhat için epey ziyanlıdır. İster bir moa trendi olsun, ister giysi zevki olsun çok dar giysiler giymek nitekim ziyanlı olabilir.

Giysiler üzere dar iç çamaşırları da sıhhate ziyanlıdır. Çok sıkı olan iç çamaşırları bedenin tertibini bozabilirler. Çok sıkı olan dikişler vulvada yaralar, yanıklar ve kızarıklıklara neden olabilir.

Sıkı olan doku cilde sürtünür ve cildin gözetici bariyerine ziyan verir ve bu, folikülit (kıl kökü iltihabı) oluşumunu tetikler. Kılların bu enfeksiyonu kırmızı yumrulara neden olabilir. Bunlar ağrılı olabilir ve kaşıntıya neden olabilir.

Çok sıkı iç çamaşırı giymek ayrıyeten genital enfeksiyonlara elverişli bir ortam yaratabilir ve ayrıyeten mevcut enfeksiyonları ağırlaştırabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını tetikliyor

Özellikle sıcak ve nemli yaz aylarında dar giysiler giymek mikropların çoğalmasını kolaylaştırır. Ve bu mikroplar, idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Dar iç çamalırı giyenlerde bakterileri anüsten başka bölgelere daha kolay hareket edebileceği biliniyor.

Bundan kaçınmak için bedenin nefes alabilmesini sağlayan pamuklu eserler kullanılması gerekiyor. Ayrıca pantolonla temas etmemesi için pantolonun gereğince geniş olması gerekiyor.

Damar meseleleri görülüyor

Son derece moda ola dar kot pantolonların giyilmesi tavsiye edilmez. Ekseriyetle bel bölgeleri çok sıkıdır, göbeği sıkıştırmaya eğilimlidir.

Tıpkı pantolon üzere çok sıkı bir çorap da ziyanlıdır. Bunlar sindirim problemlerine neden olabilir. Göbek bölgesini sıkıştırdığı için bağırsaklar için ziyanlıdır. Şişkinlik ve kabızlık ortaya çıkabilir.

Daha da sıkı olan korseler de çeşitli sıhhat meselelerine neden olabilir. Cildin nefes almasını maniler ve sindirim sıkıntılarını tetikleyebilir.

Öte yandan, bacak kısımları çok dar olan kot pantolonlar da kan dolanımı ve lenfatik sistem üzerinde olumsuz tesirlere neden olabilir. Diz ardı ve kasığa baskı yaptığı için kan deveranını zorlaştırır. Bu, bacaklarda ağrı hissinden varis oluşumuna kadar birçok farklı sıhhat sıkıntısını tetikleyebilir.

Dar ayakkabılara dikkat edin

Çok sıkı olan ayakkabılar da sıhhate ziyanlıdır. Sürtünmeye bağlı olarak kabarcıklar ve kızarıklıklar ortaya çıkarabilir.

Çok dar ayakkabılar halluks valgus için tetikleyicidir, ayak başparmağındaki bu sıhhat probleminin en büyük nedenlerinden biridir.

Bu nedenle yüksek topuklu ayakkabı giymeyi sınırlamak ve tıpkı vakitte gerçek vücutta ayakkabı seçmek gerekir. Zira ayak sıkıştığında interdigital hududu tahriş ederek şok yahut kramp gibisi ağrılara neden olur.

Selüliti tetikliyor

Çok dar giysilerin bedene uyguladığı baskı, dokularda su ve yağların tutulmasından kaynaklanan selülit riskine yol açarak, uyluk ve kalçalarda yağ nodüllerinin gelişmesine yol açabilir.

Ayrıca cildin nefes alma zahmetleri, varisli damarlar, örümcek damarlar, reflü, kan sirkülasyonunun zorlaşması, damarların yetersiz oksijenlenmesi ve ağrılı bacaklar da görülebilir. Bacakları çok sıkan giysiler giymekten kaynaklanan birçok sıhhat ziyanı vardır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.