CHP Genel Lider Yardımcısı Kuşoğlu: Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkarlarsa masa dağılır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lider Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Hürriyet’ten Hande Fırat’a gündeme dair açıklamalarda bulundu. CHP’nin adayının Kemal Kılıçdaroğlu olacağını söyleyen Kuşoğlu, 6’lı Masa’da Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkılmadığını, o denli bir durumda masanın dağılacağını söyledi.

Mansur Yavaş’ın kendi isminin 6’lı Masa’ya gelmesini kabul etmeyeceğini belirten Kuşoğlu HDP’le ilgili “bakanlık” tartışması hakkında ise, “6’lı masanın HDP sorunu yok, masada yoklar. 6’lı masa niçin HDP’ye bakanlık versin ki?” tabirlerini kullandı.

Kuşoğlu’nun röportajının bir kısmı şöyle:

CHP’nin adayı kesin olarak Kemal Kılıçdaroğlu mu?

Kuşoğlu: Kesin ve çok da olağan. Ana muhalefet partisi genel liderini aday çıkarmalı.

Peki Akşener kendisine sorulan soruya neden “Bu yeterli soru olmadı” cevabını verdi, desteklemiyor mu?

Kuşoğlu: Bence Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekliyor lakin bir karar almadı.

6’lı masanın tamamı Kılıçdaroğlu’nu destekliyor mu?

Kuşoğlu: Aday altılı masanın en büyük partisinden olmalı, bu olağan. Karşı çıkan yok. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının masada reddedilmesi Türkiye için ne manaya gelir, bunun güzel kıymetlendirilmesi lazım. Çalışkan, dürüst, birikimli bir devlet adamı. Buna karşın olmazsa, Alevi olduğu için reddedildi algısı yerleşecek. Bunu toplum da demokrasi de hazmedemez. Bu durumda karşı çıkarlarsa masa dağılır.

Akşener masaya öbür isim getirirse ne olur? Mansur Yavaş ismini getirir mi?

Kuşoğlu: Konsensus aranır lakin Mansur Beyefendi, isminin masaya getirilmesini kabul etmez. Meral Hanım da getirmez.

Peki bugünkü tartışmalar nereden kaynaklanıyor? Bülent Kuşoğlu’na nazaran birçok etken var:

– YETERLİ Parti kentli milliyetçi partisi mi yoksa merkez partisi mi olacak? Bunun düşüncesini çekiyor. Meral Akşener merkez partisi olmasını istiyor. Fakat takımlarda kentli milliyetçilik isteyenler var.

– Buna rağmen benzeri sorun CHP’de de var. CHP’de de kentliler artışta, Atatürkçülük ön planda. 12 Eylül’ün sol görüşü artık geride kalıyor. Onun yerini çağdaş sol anlayış alıyor.

– Masada çatlak yok fakat birbirine zıt siyasi zihniyetler buluştu. Çok özel bir durum.

– 6’lı masanın HDP sorunu yok, masada yoklar. 6’lı masa niçin HDP’ye bakanlık versin ki? İktidar olmak isteyen 6’lı masa. Lakin iktidar manipülasyon yapıyor. CHP, HDP’den uzaklaşsa iktidar onlarla yakınlaşacak.”

SÖYLEŞİNİN TAMAMI

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.