Bu meslekleri yapanlar yaşadı! Başvuralar bugün başladı: Geri ödemesiz 250 bin TL verilecek

KOSGEB tarafından işletmelere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz takviye paketi verilecek. Kayıtlar bugün başladı. Son müracaatlar ise 30 Eylül’de son bulacak. Şu ana kadar 602 işletmenin ön başvurusu kabul edildi. Sizde bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. İşte 250 bine kadar geri ödemesiz dayanak paketlerinden yararlanan meslek kümeleri…

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLADI

Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Dayanak Programı kapsamında açıklanan paket sonrası müracaatlar başladı. Şimdiye kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 602 işletmenin ön başvurusu kabul edildi. Bu paketten yararlanmak için KOSGEB’e başvurmanız kaide, Müracaatlar ise bugün başlayacak ve 30 Eylül’de son bulacak.

KABUL EDİLEN MESLEK GRUPLARI

Kabul edilen 602 işletmeler ortasında, gramofon tamircisi, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri ile uğraşanlar yer alıyor.

602 MÜRACAAT KABUL EDİLDİ

KOSGEB tarafından yürütülen program, Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Takviye Programı olarak isimlendiriliyor. Şimdiye kadar 800 müracaattan 602 tanesi kabul edildi. Programdan yararlanmak isteyenler, 30 Eylül’e kadar KOSGEB bilgi tabanına kayıt yaptırabilecekler. Dayanak programı ile bilhassa usta-çırak ilgisini güçlendirme amaçlanırken, bu kapsamda yeni işçi istihdam eden işletmelere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz takviye sağlanacak.

HANGİ MESLEKLER BAŞVURABİLİYOR?

Ön müracaatta 31 farklı klasik meslekten işletme bulunurken, bunlar ortasında; seramik (çömlek-çini), ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri, çalgı yapımcılığı, dokumacılık üzere meslekler ön plana çıktı. Ayrıyeten; şapka imalatı, gramofon tamirciliği, at arabası/fayton imalatı üzere mesleklerden de müracaat geldi. Şu ana kadar 72 vilayetten müracaat gelirken, en fazla müracaat İstanbul, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa vilayetlerinden geldi.

YERLİ KULLANIMA EK DESTEK

Geri ödemesiz 250 bin lira üst limitli takviye ile kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama başlıklarında dayanak verilecek. Program ile işletme sahibinin mesleksel birikimlerini aktarması için yetiştireceği işçi için 150 bin liraya kadar dayanak sağlanacak. Makine ve teçhizat sarfiyatları için üst limiti 50 bin lira olan bir dayanak verilecek. Desteklenecek makine ve teçhizatın yeni yahut en fazla 3 yaşında olmasına bakılacak. Yerli malı makine ve teçhizatta dayanak oranına yüzde 15 ek edilecek. Tanıtım ve Pazarlama Dayanağı kapsamında e-Ticaret sitelerine üyelik ve komite bedeli, dijital reklam ve tanıtım, web sayfası tasarımı ve tanıtım sineması olmak üzere toplamda 45 bin liraya kadar dayanak verilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.