Bu 5 Web 3.0 Coin’i Not Alın: Geleceğin Yıldızı Onlar Olabilir!

Geçtiğimiz ayların en popüler konusu olan Web 3.0 heyecanı, bir süredir kripto para alanında da mevcut. Peki, hangi web 3.0 coin projesini takip etmelisiniz? İşte sunduğu hizmetlere ve katkılara göre uzmanlar tarafından vurgulanan 5 web 3.0 coin’i…

Web 3.0 hakkında kısa bilgiler

Web 3.0 coin’lerine geçmeden önce web 3.0’ı kısaca işlemek gerekiyor. Web3’ün mevcut vizyonu, günümüzün çevrimiçi dünyasının daha demokratik bir versiyonu olma eğilimindedir. Hakim büyük veri şirketlerinin ve diğer merkezi otoritelerin kontrolünü ortadan kaldırarak ve onu kitlelere teslim etme fikri etrafında toplanmıştır.  Kriptokoin.com olarak da bilidrdiğimiz gibi, merkeziyetsizlikten kasıt da budur. Merkeziyetsizlik , internet kullanıcılarının, aracıları keserek ve kontrol eden varlıkların gücünü ortadan kaldırarak, iş eşler arası işlem yapabilmeleri anlamına gelir. Kullanıcı gizliliğine, şeffaflığa ve mülkiyete daha fazla odaklanılıyor.

Blockchain teknolojisi ve kripto para biriminin denkleme girdiği yer burasıdır. Kripto para birimleri ve token ekonomisi, bu merkeziyetsizlik modelini kolaylaştırır. Bilgilerin herhangi bir kontrol eden varlığın yetkisi dışında dağıtılmış bir defterde depolanmasına izin verir. Token sahiplerinin yönetime katılabilmeleri ile birlikte bazı kripto projelerinin demokratikleştirme iddialarına rağmen, Web 3.0’a yönelik yaygın bir eleştiri, kontrolün risk sermayedarları ve erken benimseyenler arasında yoğunlaştığı yönünde. Web 3.0’ın gelecekteki gelişiminin alabileceği birçok farklı yol vardır. Bugün dağıtıldığını görmeye başladığımız Web3 teknolojilerinde birkaç kripto para projesi öne çıkıyor.

Dikkat edilebilecek web 3.0 coin projeleri hangileri?

  • Chainlink (LINK): Merkezi olmayan bir oracle ağı olan Chainlink (LINK), modern web3 ekosisteminin yapı taşı haline geldi. Chainlink, merkeziyetsiz finansı merkeziyetsiz oracle’larla, güçlendirir. Chainlink, oracle ağı ile dışarıdaki verileri Blockchain’e getirir.
  • Helium (HNT): Helium genellikle Web3 alanındaki en büyük başarı öykülerinden biri olarak ilan edilir. Helium, nesnelerin interneti (IoT) araçları için Blockchain desteği sağlar. Düşük güçlü ve kablosuz araçlar, Helium ağı aracılığı ile veri paylaşımı aracılığıyla etkileşime girer.
  • The Graph (GRT): Web3’e uygun olarak The Graph protokolünün küresel bir genel bilgi ağı oluşturma yeteneği, projelerin tescilli dizin oluşturma sunucularını geliştirme ve çalıştırma ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu da yalnızca bilgiyi merkezileştirmek için çalışan mühendislik ve donanım kaynaklarına harcanan zamandan ve paradan tasarruf sağlar.
  • Filecoin (FIL): Filecoin, internetteki depolama sorununu çözmeyi planlayan bir web3 projesidir. Filecoin, ilk faaliyet yılında küresel depolamanın yaklaşık yüzde 1’ini kapsayan toplam depolama kapasitesi ile dünyanın en büyük dağıtık veri depolama ağı olduğunu iddia ediyor.
  • Polkadot (DOT): Polkadot, açık kaynak projesi topluluk tarafından geliştirilir ve Web3 Vakfı tarafından desteklenir. Web3’ün inançlarına uygun olarak Polkadot, tüm Blockchain’leri birlikte çalışabilir hale getirmeyi hedefler. Kullanıcıların kontrol altında olduğu gerçekten merkezi olmayan bir sistem yaratmayı amaçlıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.