Bolton’dan darbe itirafı

Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, bir televizyon programında kendisini, “başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri” olarak tanımladı.

CNN televizyonunun, 6 Ocak Kongre baskınına ait özel yayınına konuk olan Bolton, değişik bir itirafta bulundu.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın seçim sonuçlarına kabul etmeyip 6 Ocak’ta darbe yapmaya kalkışıp kalkışmadığı konusunda CNN sunucusu Jake Tapper ile Bolton ortasında tartışma yaşandı.

John Robert Bolton, ABD Lideri Donald Trump devrinde 9 Nisan 2018 ve 10 Eylül 2019 tarihleri ortasında Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak misyon yaptı.

Bolton, 6 Ocak olaylarının “dikkatlice planlanmış bir darbe” olarak nitelenmesine yönelik, Trump’ın bu türlü çalışmadığını, bir fikirden öteki bir fikre kolay atladığını söyledi.

Tapper’ın “Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok.” diye karşılık vermesi üzerine Bolton, şu tabirleri kullandı:

“Burada değil de öbür ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum. Bu çok çalışma gerektirir. Onun yaptığı bu değildi. Bir fikirden öteki bir fikre atlıyordu. Sonuç itibariyle o, bu isyancıların Kongreye girmesinin önünü açtı lakin anayasayı ortadan kaldırmak için değil.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.