Bloomberg açıkladı: Özdağ’ın popülaritesi arttı

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, AKP ve Zafer Partisi ortasındaki çekişmeyi bu kere siyasi olarak değil, istatiksel olarak ele aldı. Bloomberg’in yayınladığı oranlara nazaran, Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın göçmenlerle ilgili toplumsal medyadan yaptığı açıklamalar, Erdoğan’ınkilerden dört kat fazla beğenildi.

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyeli göçmenlerle ilgili açıklamasına reaksiyon göstermiş,  “Sorun değil Erdoğan. Sizin yollamayacağınızı biliyoruz. Biz gerekirse zorla yollayacağız. Sorun Ensar olmak değil insanları muhacir etmemektir. Biz muhacirliğe son verip insanları vatanlarına kavuşturacağız.” demişti, Özdağ daha sonra ise “2023 bir final değil, bir başlangıçtır demişsin. Bu senin için bir final lakin Türk milleti için bir başlangıç olacak. Sen gideceksin. Senle birlikte Suriyeliler de gidecek.” sözlerini kullanmıştı.

Özdağ ve Erdoğan ortasında yaşanan bu atışmayla ilgili ABD merkezli yayın kanalı Bloomberg’den dikkat cazibeli bir tahlil geldi.

Bloomberg, ‘Türkiye’de göçmen aksisi muhalefet siyasetçisi Ümit Özdağ, Erdoğan’dan daha fazla “beğeni” alıyor’ tabirlerinde bulundu. Bloomberg’in tahliline nazaran, Özdağ birinci defa Mayıs ayında ortalama 26 bin 640 beğeni alarak Erdoğan’ın ortalama 18 bin 627 beğenisini geçti.

Özdağ’ın en tanınan tweeti olan ve içişleri bakanı ile göçmen siyaseti konusunda kamuoyu önünde hesaplaşmaya meydan okuyan tweeti oldu.  Zafer Partisi önderi Ümit Özdağ’ın Süleyman Soylu’yu maksat alan, “Ben Zafer Partisi Genel Lideri olmamın yanı sıra, Ümit Özdağ olarak tek başıma İçişleri Bakanlığı’nın önüne gideceğim. Tek başıma ve silahsız. Süleyman, zerre kadar erkeklik onurun varsa beni kapının önünde bekle! Seni İçişleri Bakanlığı’nın önünde bulacağım oğlum! O vakit göreceğiz kim operasyon çocuğu, kim Soros’un çocuğu. Saat 11:00’de. Erkeksen orada bekle” kelamları Erdoğan’ın açıklamalarının neredeyse dört katı beğeni topladı.

Bloomberg, partisinin tek bir meclis sandalyesine sahip olmasına karşın Özdağ’ın, artan göçmen aykırısı telaffuzlarıyla, 20 yıldır iktidarda olan Erdoğan’ı toplumsal medyada geçtiğini yazdı.

Bloomberg, Özdağ başta olmak üzere muhalefetin Erdoğan üzerinde oynadığı baskının, hükümette Mayıs ayında bir milyon mültecinin istekli olarak Suriye’ye dönüşü için plan yapmasına neden olduğunu da vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.