Avrupa’da araba satışları 10 aydır düşüşte

Geçtiğimiz yıl otomotiv kesiminde patlak veren global çip tedarik sıkıntıları hala çözülebilmiş değil. Bu durumdan, bilhassa Avrupa pazarı hayli olumsuz etkileniyor.

Son paylaşılan bilgilere nazaran Avrupa’da araba satışları, 10 aydır üst üste düştü. Bu düşüşün gelecek aylarda da devam etmesi bekleniyor.

Satışlar nisanda yüzde 20 düştü

Avrupa Araba Üreticileri Birliği’nin (ACEA) datalarına nazaran Avrupa Birliği ve Avrupa Özgür Ticaret Birliği’nde (EFTA) yeni araba satışları nisan ayında geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 20.2 düşerek 830 bin 447’ye geriledi.

PSA Group ve Fiat Chrysler Automobiles’in birleşmesinden oluşan araba üreticisi Stellantis; Peugeot, Citroen, Opel/Vauxhall ve Jeep markalarındaki büyük satış düşüşleri nedeniyle yüzde 31’lik bir düşüşle büyük üreticiler ortasında en çok etkilenen şirket oldu.

Volkswagen Kümesi’nin satışlarında yüzde 28’lik düşüşü gözlenirken, Renault Kümesi da yüzde 7,9’luk satış kaybına uğradı.

Uzmanlar, Ukrayna’daki savaşın yanı sıra Çin’deki kilitlenmelerin tedarik meselelerini daha da kötüleştireceğini, bu da araç satışlarının kâfi tedarik eksikliğinden ziyan görmeye devam edeceğini söylüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.