Ali Babacan: 6’lı masada bugüne kadar Cumhurbaşkanı adayı ismi konuşulmadı

Manisa’ya bir dizi ziyaretlerde bulunmak için gelen DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan düzenlediği basın toplantısında 6’lı masa görüşmeleriyle ilgili soruyu cevaplandırdı. Babacan, “Bugüne kadar hiçbir toplantıda rastgele bir genel liderle ilgili cumhurbaşkanı olabilir olamaz diye rastgele bir değerlendirmede bulunmadık. Gündemimizde hiç olmadı” dedi.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, bir dizi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Manisa’da partisinin vilayet başkanlığında basın toplantısı düzenleyerek iktisat üzerinden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a yüklenirken, altılı masa görüşmelerine kısa bir biçimde değindi.

“TÜRKİYE’DE ARTIK KRONİK YÜKSEK ENFLASYON PERİYODUNA GİRMİŞTİR”

Partisinde düzenlediği basın toplantısında enflasyon üzerinden hükümeti eleştiren DEVA Partisi başkanı Babacan, Türkiye’nin artık kronik yüksek enflasyon devrine girdiğini lisana getirdi.

Babacan yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

* “Sayın Erdoğan’ın artık Türkiye’nin gerçeklerinden haberi yok. Bizim üzere çarşı pazar gezse, pazarcı esnafıyla konuşup fiyatları sorsa Türkiye’nin gerçeklerini anlayacak. Manisa’da sanayi esnafını ziyaret ettik. Maliyetler müthiş yükselmiş. Yedek kesim, bakım maliyetleri, marangozları dolaştık.

* Dehşetli bir artırım var. Pazarda vatandaşlar, pazarcı esnafı çok sıkıntılı. Herkes mazotun fiyatından şikayet ediyor. Alışveriş eden vatandaşımız da eserlerin fiyatından şikayet ediyor. Keyifli olan, şad olan kimse yok. Birincisi Sayın Erdoğan’ın artık bu ülkenin gerçeklerinden haberi yok, haberi olmadığı için bu türlü konuşuyor.

* Gerçeği gören, hayatı bilen tanıyan bir insanın bu türlü konuşması mümkün değil. ‘Benim alanım iktisat, ekonomistim’ diyor. Lakin ülkenin iktisadını batırıyor. Bilmiyor, bilmediğinin de farkında değil. Bugün devletin resmi kurumunun ‘Yüzde 73,5 enflasyon vardır’ dediği gün cumhurbaşkanının çıkıp, ‘Bu ülkede enflasyon yoktur’ diyorsa burada önemli bir tezat vardır. Enflasyonun tarifini bilmiyor herhalde.

* Devletin açıkladığı sayı yüzde 73,5, esnafa soruyoruz yüzde 200 diyor, yüzde 300 diyor. Bu ülkede çıkıp da enflasyon yok demek bu işi bilmemektir. Türkiye’de artık kronik yüksek enflasyon periyoduna girmiştir. Lakin bu hükümet yanlışta ısrar ederse, akıldan bilimden uzak kararlar almaya devam ederse ülkemiz hiper enflasyon devrine girer. Vatandaşlarımız esasen bugün çok büyük bir bedel ödüyor.”

ERDOĞAN’A DAVETTE BULUNDU: AÇSIN ENFLASYONU OKUSUN

Babacan konuşmasının devamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a davette bulunarak kelamlarına şöyle devam etti:

* “Buradan Sayın Erdoğan’a davet yapıyorum, evvel açsın şöyle bir vikipedia var, iktisat kitapları var. Açsın enflasyon ne demek bir okusun. Okuduğu anda görecek ki bu ülkede enflasyon varmış. Ya da gelsin Manisa’nın pazarına çıksın alışveriş etsin, o vakit enflasyonun var olduğunu görür. Fakat oturduğu yerden külliyeden dışarıdaki hayat farklı görünüyor olabilir.

* Evvelden Keçiören’de bir apartman dairesinde otururdu. Şu anda hayat kıymetlenmiş diyecek tek bir komşusu yok. En son ne vakit bir doğalgaz faturası aldı da onun ödemesini yaptı, ben bilmiyorum. Hayattan kopmuş, ülkenin gerçeklerinden kopmuş bir cumhurbaşkanının artık bu ülkeyi yönetim etmesi mümkün değil. Bunlar birinci seçimde müsait bir yerde inecekler.”

“6’LI MASADA ADAY İSMİ KONUŞULMADI”

Konuşmasında 6’lı masa görüşmeleriyle ilgili soruları da yanıtlandıran Babacan, bugüne kadar genel liderlerin Cumhurbaşkanlığı adaylığının masada konuşulmadığını açıkladı.

Babacan bahisle ilgili şu tabirlere yer verdi:

* “Bugüne kadar hiçbir toplantıda rastgele bir genel liderle ilgili cumhurbaşkanı olabilir olamaz diye rastgele bir değerlendirmede bulunmadık. Gündemimizde hiç olmadı. Biz öncelikle yapılacak işi çalışıyoruz.

* Tanıma uygun, hem parlamenter sistemi kabul edecek hem de geçiş sürecinin yol haritasını kabul edecek bir ortak aday belirleyip ondan sonra yolumuza devam ederiz. Ortak aday 6 genel liderden birisi olabilir, yani o masadan çıkabilir yahut dışarıdan da olabilir. Fakat bunların hiçbirisini bugüne kadar konuşmuş değiliz.”

BABACAN’DAN KASIM AYINDA SEÇİM İŞARETİ

Babacan konuşmasının son kısmında, hükümetin enflasyonda düşüş ve iktisatta düzelme gördüğü takdirde önümüzdeki Kasım ayında bir seçim olabileceğinin işaretini vererek kelamlarını şöyle sonlandırdı:

* “Önümüzdeki Kasım ayında şayet kendileri için bir fırsat görürlerse ‘ya havayı biraz düzelttik ülkedeki, biraz toparladık, hazır hava düzelmişken şöyle bir 5 yıl daha önümüzü açalım’ diye düşünebilirler. Lakin kuralları düzeltemeyecekler. Bu asla mümkün olmayacak.

* Kendileri o denli bir hesap içerisinde olabilirler lakin yapamayacaklar. Keşke ülkemiz düzelse, ben her gün dua ediyorum. Lakin zihnim biliyor ki bu mümkün olmayacak. Bugünlere şükredelim yani, elektriğimiz yanıyor, 28 lira para verince mazot bulabiliyoruz. Bu hükümetin rastgele bir sorunu çözme ihtimali artık yok. Kasım olmadı en geç gelecek sene Mayıs-Haziranda bir evre teslim olacak.”

Babacan gerçekleştirdiği basın toplantısından sonra partinin ilçe liderleriyle birlikte partisinin vilayet binasında toplantı yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.