AKP’li Tuzla Belediyesi milyon TL’lik vergi borcu için okul alanları sattı

AKP’li ilçe belediyelerine merkezi yönetim kıyak üstüne kıyak yapıyor. AKP’li belediyeler milyonlarca liralık vergi borçlarını, okul ve cami alanı olarak belirlenen yerlerini Hazine’ye devrederek sildiriyor. Bunun son örneklerinden biri de İstanbul Tuzla’da yaşandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran; AKP’li Tuzla Belediye Meclisi’nin eylül ayı oturumunda, belediyeye ilişkin 12 taşınmazın Hazine’ye evresi görüşüldü. Meclis’ten oybirliğiyle geçen teklifle belediye, Merkez Mahallesi’nde yer alan ve toplam büyüklüğü 18 bin metrekare olan 10 okul alanı ile 2 dini tesis alanını Hazine’ye devretti. Bu periyot süreci karşılığında da Tuzla Belediyesi’nin 41 milyon 53 bin TL’lik vergi borcu silindi.

Ayrıca AKP’li Tuzla Belediyesi milyonlarca liralık bir ek bütçe hazırladı.

Belediye Lideri Şadi Yazıcı’nın imzasıyla Belediye Meclisi’ne sunulan teklifte, 220 milyon TL’lik bir ek bütçe hazırlandığı ve bu ek bütçenin 82 milyon 950 bin TL’lik kısmının taşınmaz satışlarından karşılanacağı açıklandı. Bu teklifte tekrar oybirliğiyle Meclis’te kabul edildi.

AKP’LİLER BİRBİRLERİNİ ÖRNEK ALIYOR

Geçen temmuz ayında da AKP’li Çekmeköy Belediyesi yeniden tartışma yaratacak bir karara imza attı. Belediye, üzerinde okul, cami ve aile sıhhati merkezlerinin bulunduğu birçok yerini hazineye vergi borçları karşılığında ve boş yeni arazi almak için hazineye sattı.

Çekmeköy Belediyesi mülkiyetindeki yerler Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Ulusal Emlak’a devredildi. Devredilen 8 yerden 2’sinin üzerinde cami, 3’ünde aile sıhhati merkezi, 2’sinde ilkokul ve 1’inde de imam hatip lisesi yer alıyordu. Belediye üzerinde cami, okul ve aile sıhhati merkezlerinin yer aldığı ve 53 milyon 96 bin TL bedelindeki toplam 11 bin 435 bin metrekarelik yerleri Ulusal Emlak’a devretmesinin karşılığında ise mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ilişkin olan iki araziyi aldı. Bu iki arazinin toplam büyüklüğü ise 7 bin 175 bin metrekare olarak açıklandı. Bu iki arazinin boş olduğu, birinin imar planlarına ticaret alanı oburunun ise konut alanı olarak işlendiği söz edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.