Akkuyu NGS’ye son teknoloji müşahede sistemi

Uzun yıllardan bu yana güç karmasına nükleeri de eklemek isteyen Türkiye, bu yolda en büyük adımı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ile attı. İmaline 2018 yılında başlanan santral, alanda çalışan 20 bin personel ve yüzlerce iş makinesiyle dünyanın en büyük nükleer santral inşaatı haline gelmiş durumda.

Nükleer güç santrallerinde güvenliğin en büyük öncelik olması, makine durum müşahedesinin güvenlik süreçlerinde oynadığı rolü daha da kıymetli hale getiriyor. Basınçlı su reaktörlerinin soğutma döngüsünün güvenliği, dizaynları gereği soğutma suyunun kimyasal denetimini de içeriyor. Akkuyu’daki güvenlik sisteminde ise fan ve pompaların neredeyse tamamı Brüel & Kjær Vibro sistemleri ile titreşim müşahedesi uygulanarak denetim ediliyor. Her bir reaktör ünitesinde 80 pompa ve 15 fan bulunuyor. Kritik pompalar rack tipi müdafaa ve durum müşahede emelleriyle VC-8000/SETPOINT sistemi tarafından gözlemleniyor. Daha az kritik makinelerin durumu ise VCM-3 saha monitörü tarafından gözlemleniyor. Bu makinelere ek olarak, buhar türbin temelinin müşahedesi de VC-8000/SETPOINT sistemi tarafından titreşim ve ısı açısından yapılıyor. Buhar türbini sistemlerinin kendileri ise türbin denetleme sistemi tedarikçisi tarafından gözlemlenecek.

DÜZGÜN REFERANSLARI SAYESİNDE SEÇİLDİ

B&K Vibro sistemleri, eşsiz bütünleşik özellikleri, toplamda en güzel fiyat/kalite oranına sahip olması ve yeterli referanslarından dolayı Akkuyu NGS’nin durum müşahede ve müdafaa sağlayıcısı olarak seçildi. VC-8000/SETPOINT sisteminin durum müşahede kısmı, tahlil süreci için VC-8000/SETPOINT sistemine vakit dalga formu titreşim bilgilerini aktaracak olan buhar türbinleri de dahil olmak üzere tüm kritik makineler için tek başına teşhis çalışma istasyonu olarak vazife yapacak. B&K Vibro bilgileri ise Mobdus TCP ve OPC UA irtibat protokollerince dağıtılmış denetim sistemine aktarılacak. Sistem çalışmaya başladığında, tüm teşhis süreçleri santralin teşhis uzmanları tarafından yapılacak.

VCM-3 saha monitörü, santral makinelerinin istikrarındaki kusurların tespit edilmesi için kolay ancak ölçeklenebilir bir tahlil sunuyor. Bu sistem tipik olarak periyodik ölçüm yapmak için elle tutulan aletler kullanan taşınabilir durum müşahede yolunun yerine geçmek için ülkü. VCM-3 onlarca yıllık deneyim ile kurulan son teknoloji “tanımlayıcılar” içeren kolay bir durum müşahede tahlili sağlıyor.SETPOINT CMS, VCM-3 ile entegre bir sistem olacak biçimde birleştirilerek hem kritik makinelere hem de santralin istikrarına büsbütün ölçeklenebilir durum müşahedesi ve teşhis tahlili sağlayacak halde yakın vakitte geliştirildi. OSIsoftPI sistemine lokal bir temas yoluyla, kullanıcılar artık hem VC-8000’ün hem de VCM-3’ün datalarına birebir anda ulaşabilecekler. Tek bir merkezden bilgi paylaşımı, santral kullanıcılarının OSIsoftPI sistemindeki bilgilerden faydalanabilecekleri manasına geliyor.B&K Vibro müşahede sistemleri ve sensörlerini sağlayıp, birinci reaktörün 2023’te işletmeye alınmasına yardımcı olacak.

YILLARIN GETİRDİĞİ DENEYİM

B&K Vibro tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali için sağlanan müşahede tahlili, PI sistemini data depolama ve erişimi için kullanarak kritik makinelerin müşahedesini içeriyor. Akkuyu NGS’nin güvenliği için epeyce kıymetli olan bu sistem, rack tipi bilgiyi ve saha müşahedesini tıpkı data tabanında buluşturarak dataya erişimi epeyce kolaylaştıracak ve santral güvenliğinin sağlanmasında kilit rol oynayacak.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.